Другий етап Фольклористичної експедиції Кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси “Бойківщина – 2018”

13.08.2018 | 19:02

Упродовж 2–6 липня 2018 року у Славську та околицях (Сколівський район Львівської області) тривав другий етап фольклористичної експедиції Кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси “Бойківщина – 2018”.

Експедиція відбулася у рамках спільного дослідницько-популяризаційного проекту Львівського товариства “Бойківщина” та Кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси Львівського національного університету імені Івана Франка. Юні фольклористи, студенти І курсу філологічного факультету Анна Скрипник, Олександра Самотий, Богдана Притула, Василина Дацко, Романа Крупник, Галина Климак, Юлія Михайлів, Софія Костельна, Вікторія Левко, Юлія Вознюк і Анна Добжанська, під керівництвом викладачів Кафедри української фольклористики —доцента Андрія Вовчака та асистента Ірини Федун, охопили польовими дослідженнями населені пункти Славського куща: Славсько, Тернавка, Лавочне, Опорець, Тухля, Либохора, Верхня і Нижня Рожанки, Волосянка, Ялинкувате і Хащованя.

Збирачам вдалося зафіксувати на аудіо- та відеоносії характерні для  цього регіону явища традиційної духовної культури бойків (андріївські вечорниці, різдвяно-новорічні колядування і щедрування, великодні ігри, обходи царин, “росальну п’ятницю” перед  Зеленими  святами, багате піснями і обрядами бойківське весілля, похоронні йойкання, старовинні балади, легенди, прикмети, інструментальну музику та багато іншого). Загалом здобуток другого етапу експедиції становить майже 56 годин аудіофіксацій, 5 годин відеофіксацій, понад 400 фотографій. Учасники експедиції провели 53 збирацькі сеанси (у формі зустрічей-інтерв’ю) з 63 носіями фольклорної традиції. Попередній аналіз зібраного матеріалу переконав збирачів у необхідності проведення повторних цільових експедицій з метою ґрунтовного і технічно якомога якіснішого запису виявлених талановитих виконавців, а також фіксування таких яскравих явищ бойківської традиційної культури, як колядування, весілля, в умовах їх природного побутування.

Фольклористи щиро вдячні місцевим жителям, які охоче поділилися своїми духовними надбаннями, а також місцевим органам влади за всебічне сприяння і допомогу в організації побуту, налагодженні контактів з культурними осередками та загалом за щире зацікавлення роботою фольклористів. Особлива подяка Світлані Кузьмін, Тарасові Онацю, Ірині Попович, Ігореві Губіліту, “Ковальській садибі” за чудове облаштування проживання збирачів у місті Славсько, пані Олі Безушко – за чудову теренову логістику експедиційної роботи.

Одразу ж після завершення експедиції розпочалося наукове опрацювання зібраного матеріалу на Кафедрі української фольклористики і з початком навчального року записи будуть розміщені у Фольклорному архіві Кафедри для загального доступу науковців та усіх зацікавлених народною культурою. Також напрацювання збирачів незабаром будуть представлені на підсумковому звіті-презентації фольклористичної експедиції “Бойківщина – 2018”.

Андрій Вовчак