Круглий стіл «Світлом науки і знання», присвячений 115-річниці від дня смерті видатного українського письменника, громадсько-культурного діяча Олександра Кониського

21.12.2015 | 19:22

16 грудня 2015 року

20151216_Konyskyjв Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка науковці та студенти філологічного факультету провели круглий стіл «Світлом науки і знання», присвячений 115-річниці від дня смерті видатного українського письменника, громадсько-культурного діяча Олександра Кониського.

Із вітальним словом до учасників Круглого столу звернувся декан філологічного факультету Святослав Пилипчук, який відзначив значну роль Олександра Кониського у становленні та розвитку українського національного руху, його невтомну подвижницьку працю у різних галузях гуманітаристики. «Невичерпна енергія, діяльна життєва позиція цієї багатогранної особистості стала взірцевою для молодої генерації українців, стимулювала до постійної праці над собою заради відродження української державності», – наголосив Святослав Пилипчук. Він також згадав про 130-річний «ювілей» найвідомішого твору Олександра Кониського «Боже великий, єдиний». Саме спільним виконанням цієї «Молитви за Україну» було розпочато роботу Круглого столу.

Із доповіддю «Постать Олександра Кониського у національно-культурному житті України другої половини ХІХ століття» виступив виконувач обов’язків завідувача кафедри української фольклористики імені акад. Філарета Колесси Михайло Чорнопиский. Доповідач здійснив комплексний аналіз здобутків славного українця, який своєю інтелектуальною працею засипав численні «прірви» на  «поораному тілі» Батьківщини.

Узагальнений і водночас акцентований огляд прозової спадщини Олександра Кониського запропонував завідувач відділу франкознавства Інституту Івана Франка НАН України Микола Легкий у доповіді на тему «Ідейно-художні особливості малої прози Олександра Кониського 80-90-х років ХІХ століття» (див. текст доповіді).

Шевченкознавчу складову доробку автора «Молитви за Україну» представила доцент кафедри української літератури імені акад. М. Возняка Лариса Бондар («Шевченко в Криму (за Олександром Кониським)»).

Завідувач сектора бібліографічної інформації Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Іванна Степова, окрім інформації про численні видавничі проекти Олександра Кониського, презентувала (з докладним бібліографічним описом) видання письменника, які зберігаються у фондах бібліотеки («Праці Олександра Кониського у фондах наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка» (див. текст доповіді)).

Участь в обговоренні взяли професори Тарас Салига, Микола Ільницький та Михайло Гнатюк. Авторитетні дослідник наголосили на потребі повернення Олександра Кониського із забуття через популяризацію його здобутків, підготовку повного академічного видання творів, осмислення науково-публіцистичних писань тощо. Фінальним акордом Круглого столу стали поетичні рядки О. Кониського у виконанні студентів-першокурсників філологічного факультету.