Діалектологічно-ономастична практика
Тип: Нормативний
Кафедра: української мови імені професора івана ковалика
Навчальний план
Семестр | Кредити | Звітність |
4 | 3 | Залік |
Практичні
Семестр | К-сть годин | Група | Викладач(і) |
4 | ФЛо-21 | ВИСОЦЬКА Марія | |
ФЛо-22 | МОСУР Оксана |
Опис курсу
Діалектологічно-ономастична практика – це незамінний етап підготовки фахівців у галузі середньої освіти. Вона дозволяє студентам набути практичних навичок збору, аналізу та систематизації діалектного матеріалу, а також глибше зрозуміти особливості функціонування мови в різних регіонах.
Під час її проведення студенти – майбутні вчителі, повинні поглибити свої знання з української діалектології та ономастики, ознайомитися з конкретними говорами і говірками української мови, з’ясувати їхні фонетичні, морфологічні, синтаксичні та лексичні особливості, аналізувати мікротопоніми. Діалектологічно-ономастична практика дає студентам перші навики роботи в польових умовах, прищеплює їм знання та вміння, потрібні для майбутньої педагогічної та наукової діяльності. Записи діалектного мовлення є надійним джерелом для вивчення української діалектології, історії української мови, особливо важливим це є для майбутнього вчителя української мови та літератури в закладах загальної середньої освіти.
Процес безпосередньої практичної роботи розпочинається під час вивчення української діалектології, а також сучасної української літературної мови (лексикології, лексикографїї, фонетики і фонології), коли майбутні вчителі української мови і літератури знайомляться з наріччями й говорами української мови, фонетикою, лексикою української мови, лінгвістичною географією, діалектографією й текстографією, з’ясовують функціювання онімів у говірковому мовленні, аналізують першоджерела, знайомляться з укладеними діалектологічними атласами, навчаються прослуховувати авдіозаписи, передавати тексти фонетичною транскрипцією, аналізують художні тексти.
Ілюстрацією діалектного мовлення для проведення лекційних і практичних занять та уроків у закладах загальної середньої освіти є діалектні записи студентів, які репрезентовано на youtube-каналі Лабораторії діалектологічних та ономастичних студій катедри української мови імені проф. Івана Ковалика Львівського національного університету ім. І. Франка.
Ця дисципліна викладається в 4 семестрі в обсязі 3 кредити (у межах ОПП Середня освіта (Українська мова і література) першого (бакалаврського) рівня вищої освіти для здобувачів зі спеціальності 014 Середня освіта предметної спеціальності 014.01 Середня освіта (Українська мова і література) (за Європейською Кредитно-Трансферною Системою ECTS).
Вид контролю – диференційований залік.
Рекомендована література
Основна:
- Глбчук Н, Костів О. Українська діалектологія. Видання друге: доповнене і перероблене. Львів. Вид-во “Магнолія”. 2024. 572 с.
- Бевзенко С.П. Українська діалектологія. Київ, 1986.
- Дзендзелівський Й.О. Конспект лекцій з курсу “Українська діалектологія”. Ужгород, 1965.
- Жилко Ф.Т. Нариси з діалектології української мови. Київ, 1966.
- Матвіяс І.Г. Українська мова і її говори. Київ, 1990.
Додаткова:
- Ганцов В.С. Діалектологічна класифікація українських говорів. Київ, 1923.
- Герман К.Ф. Українські говірки Північної Буковини в історичному та лінгвогеографічному аспекті. Фонетика, фонологія. Чернівці: Вид-во Чернівецького державного університету, 1995.
- Герман К. Атлас українських говірок Північної Буковини. Т. І. Чернівці: Видавнича спілка “Час”, 1995. Т. ІІ. 1998.
- Дзендзелівський Й. Лінгвістичний атлас українських народних говорів Закарпатської області УРСР (Лексика). Ч. І-ІІ. Ужгород: Вид-во НТШ у Львові, друк. вид-во „Закарпаття”. 1958; Ч. ІV. 1993.
- Залеський А.М. Вокалізм південно-західних говорів української мови. Київ, 1973.
- Зілинський І. Проба упорядкування українських говорів // Записки НТШ. Львів, 1914. Т. 117-118.
- Зілинський І. Карта українських говорів з поясненнями // Праці Українського Наукового Інституту. – Серія Філологічна. – Кн. 3. – Т. XIV. – Варшава, 1933.
- Коць-Григорчук Л. Лінгвістично-географічне дослідження українського діялектного простору. Нью-Йорк–Львів, 2002.
- Лисенко П.С. Словник поліських говорів. Київ, 1974.
- Мартинова Г. Лінгвістична географія Правобережної Черкащини. Черкаси: Відлуння, 2000
- Матеріали до словника буковинських говірок: Томи 1-6. Чернівці, 1971-1979.
- Назарова Т.В. Лінгвістичний атлас нижньої Прип’яті. Київ, 1985.
- Національний атлас – то гордість нації // Дивослово. 2002. № 12. С. 14-19.
- Никончук В.В. Лексичний атлас Правобережного Полісся. Київ-Житомир, 1994.
- Онишкевич М.Й. Словник бойківських говірок: У 2-х томах. Київ, 1984.
- Українська мова. Енциклопедія. Київ, 2000.
- Шило Г.Ф. Південо-західні говори УРСР на північ від Дністра. Львів, 1957.
Матеріали
Презентація “Діалектологічно-ономастична практика”: основні вимоги щодо проходження, оформлення матеріалів практики.