Маніпулятивні стратегії мовленнєвого впливу у дискурсах і текстах 2023

Тип: На вибір студента

Кафедра: загального мовознавства

Навчальний план

СеместрКредитиЗвітність
13Залік

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
116професор БАЦЕВИЧ ФлорійФЛл-11м

Практичні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
116ФЛл-11мПРОЦАК Любов

Опис курсу

«Маніпулятивні стратегії мовленнєвого впливу у дискурсах і текстах» – курс, що ознайомлює студентів з базовими теоретичними поняттями прагмалінгвістики як органічного розділу і водночас нового напряму сучасної науки про мову, предметом якого є процеси спілкування людей з використанням живої природної мови, а також з урахуванням усіх наявних складових комунікації (фізичних, фізіологічних, психологічних,соціальних, контекстних, ситуативних та ін.), тому він займає важливе місце у підготовці кваліфікованих фахівців з прикладної лінгвістики.

 Мета курсу – поглибити знання студентів в галузі лінгвістичної прагматики – одного із найбільш динамічних напрямів розвитку науки про мову, тісно пов’язаного з функціональними особливостями мови, комунікативною діяльністю людей у всіх сферах їх взаємодії, адекватністю породження і сприйняття (інтерпретації) найрізноманітніших повідомлень і дискурсів, які обслуговують суспільства, їх дієвістю в різних сферах людської діяльності; теоретично обґрунтувати і практично підтвердити тезу про те, що сучасні теоретичні уявлення про мовленнєве спілкування можуть бути збагачені за рахунок аналізу реальних мовленнєвих дій з точки зору планування та його результатів, тобто можна виокремити стратегічний підхід як особливий тип прагматичного опису дискурсу (тексту).

Основні завдання курсу:

  • оволодіння науковим апаратом лінгвістичної прагматики і вироблення навичок практичного застосування здобутих теоретичних знань у різних сферах практичної діяльності (реклама, політична риторика, текстотворення, лінгвоекспертна діяльність та ін.).

Після завершення цього курсу студент буде знати:

  • основні проблеми і напрями, пов’язані із формуваннямзнань про комунікативні процеси загалом, рух інформаціїв комунікації;
  • предмет, завдання і базові категорії лінгвістичноїпрагматики;
  • сутність прагматичного підходу (в термінах стратегій ітактик) до аналізу мовного впливу;
  • методи лінгвістичної прагматики;
  • загальну типологію мовленнєвих стратегій і типологіюманіпулятивних стратегій мовленнєвого впливу;
  • мовні маркери мовленнєвих тактик;
  • порушення принципів комунікативного кодексу якрегулятиву мовленнєвої поведінки учасників комунікаціїу ситуації маніпулятивної взаємодії між учасникамиспілкування;
  • співвідношення понять стратегії мовленнєвого впливу імовленнєвий жанр та мовленнєвий акт ;
  • роль імплікацій та імплікатур дискурсу (тексту) у процесіреалізації стратегій мовлення;
  • роль імпліцитної інформації (пресупозиції та імплікації).

уміти:

  • використовувати основні поняття, і принципидискурсивної стратегічної діяльності в процесі аналізукомунікативних подій маніпулятивного характеру врізних динамічних ситуативних контекстах;
  • аналізувати конкретні ситуації спілкування з метоювизначення типу маніпулятивної стратегії і тактик їївтілення в різних дискурсах і текстах;
  • визначати прагматичні фактори маніпулятивного впливу(пресупозиції, імплікації) та способи їх використання уконкретній маніпулятивній стратегії;
  • виокремлювати складові стратегічної і тактичноїдіяльності мовців в конкретних ситуаціях спілкування(комунікації) у різних дискурсах і текстах;
  • виявляти й охарактеризувати актуальні прагматичні(психологічні) аспекти спілкування, пов’язані із особоюадресанта, адресата, взаєминами між учасникамиспілкування та ситуацією спілкування;
  • виявляти найважливіші складові комунікативногокодексу (принципи, правила, максими, конвенції) упроцесах комунікативної взаємодії і охарактеризуватиособливості їх вияву і порушення у стратегічнійдіяльності мовців.
  • виокремлювати мовні показники (маркери), що вказуютьна маніпулятивний стратегічний задум і тактичні завдання адресанта в плані семантичному, лексичному,лексико-граматичному та прагматичному комплекснопідходити до їх аналізу і практичного використання уконкретному дискурсі (тексті).

Рекомендована література

  1. Аккурт В.Є. Теоретичні аспекти поняття сугестивності в дисципліни лінгвістиці // Науковий вісник ПНПУ ім. К. Д. Ушинського. Одеса. 2019. № 28. – С. 5 – 13.
  2. Бацевич Ф.С. Нариси з лінгвістичної прагматики. Львів: ПАІС,
  3. Бєлова А. Д. Комунікативні стратегії і тактики: проблеми систематики //Мовні і концептуальні картини світу. – К., 2004. – № 10. – С. 11- 16.
  4. Дяченко О. В. Стратегії та прийоми мовно-маніпулятивного впливу в ході політичного конфлікту // Актуальні проблеми політики : зб. наук. пр. / редкол.: С. В. Ківалов (голов. редкол.), Л. І. Кормич (голов. ред.), А. В. Полухіна (відп. ред.) [та ін.] ; НУ «ОЮА», Південноукр. центр гендер. проблем. – Одеса : Фенікс, – Вип. 59. – С. 41-53.
  5. Ковалевська Т.Ю. Комунікативні аспекти нейролінгвістичного програмування: монографія. Вид. 2-ге, випр. і доп. Одеса : Астропринт, 2008. 344 с.
  6. Кутуза Н. В. Комунікативна сугестія в рекламному дискурсі: психолінгвістичний аспект: монографія. К. : Видавничий дім Дмитра Бураго, 2018. 736 с.
  7. Руда О.Г. Мовне питання як об’єкт маніпулятивних стратегій у сучасному політичному дискурсі: монографія; НАН Укрїни, Ін-т укр. мови. – К., 2012. – 234 с.
  8. Різун В.В., Непийвода Н.Ф., Корнєєв В.М. Лінгвістика впливу: монографія. Київ: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2005.- 148 с.

Підручники й посібники з комунікативної лінгвістики та лінгвістичної прагматики:

  1. Абрамович С.Д., Чікарькова М.Ю. Мовленнєва комунікація: Підручник. Київ: Центр навчальної літератури, 2004.
  2. Бацевич Ф.С. Основи комунікативної лінгвістики. Підручник. Київ: Видавничий центр «Академія», 2004. – 344 с.
  3. Бацевич Ф.С. Нариси з лінгвістичної прагматики: Монографія. – Львів: ПАІС, 2010. – 336 с.

Силабус:

Завантажити силабус