Як писати і що читати про війну: дискурс війни в українській літературі ХХ-ХХІ століть

Тип: На вибір студента

Кафедра: української літератури імені академіка михайла возняка

Навчальний план

СеместрКредитиЗвітність
63Залік

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
616доцент КРУК Галина

Практичні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
616доцент КРУК Галина

Опис курсу

  • Курс «Як писати і що читати про війну: дискурс війни в українській літературі ХХ-ХХІ століття» покликаний не лише ознайомити студентів із сучасною українською літературою про російсько- українську війну 2014-2023 рр., а й показати на практиці, який інструментарій має художня література для опису реалій війни, проживання та осмислення драматичних досвідів та травм, яких неможливо уникнути в умовах війни.
  • В українській літературі війна породила цілий пласт творів воєнної проблематики, написаних письменниками-ветеранами, учасниками бойових дій, а також професійними письменниками, і ці твори разюче відрізняються від описів попередніх воєн (включно з літературою українського резистансу). Специфічні реалії українсько-російської війни (як-то її «гібридність», перенесення бойових дій в інформаційний простір, використання ворожої пропаганди та провокації, злочини проти українських громадян на окупованих територіях та гуманітарні наслідки окупації, проблеми біженців та внутрішньо-переміщених осіб, адвокація України за кордоном тощо) зумовили пошуки нової художньої мови й нових художніх засобів, та породили унікальні наративи, яких українська література досі не мала в своєму арсеналі.
  • Війна є абсурдною реальністю, в якій кожен із нас шукає свій спосіб пережити травми та зберегти здоровий глузд. На матеріалі найновіших українських творів про війну аналізуватимемо форми та формування наративів війни та вивчатимемо художнє письмо як терапевтичну практику проговорювання власного травматичного досвіду.

Рекомендована література

  1. Гриневич В. Неприборкане різноголосся: Друга світова війна і суспільно-політичні настрої в Україні, 1939 – червень 1941 рр. / В. Гриневич. – Київ-Дніпропетровськ : Ліра, 2012. – 508 с.
  2. Гриневич В. Український вимір війни та пам’яті про неї / В. Гриневич // Сучасні дискусії про Другу світову війну: зб. наук. статей та виступів українських і зарубіжних істориків. – Л. : ЗУКЦ, 2012. – С. 50–64.
  3. Дзюба-Погребняк О. Перша світова війна в літературах південних слов’ян / О. Дзюба-Погребняк. – К. : ДУХ І ЛІТЕРА, 2014. – 496 с. – (Сер. «Бібліотека супротиву, бібліотека надії»).
  4. Захарчук І. В. Війна і слово (Мілітарна парадигма літератури соціалістичного реалізму): монографія / І. В. Захарчук. – Луцьк : ПВД «Твердиня», 2008. – 406 с.
  5. Захарчук І. Друга світова війна: досвід історії – досвід літератури // Слово і Час. – 2007. – No 6.
  6. Історія української літератури XX століття: У 2-х кн. – К.: Либідь, 1994. – Кн. 2. – Ч.1.
  7. Історія української літератури XX століття: У 2-х кн. – К.: Либідь, 1998. – Кн. 2.
  8. Качуровський І. Для бою народжений // Сучасність. – 2006. – No 10.
  9. Кеппс Р. Як писати про війну. – К.: Смолоскип. – 2021
  10. Ковалів Ю. Художня хроніка великої трагедії (Українська література Другої світової війни). – К., 2004.
  11. Коли говорять гармати… Антологія української воєнної прози ХХ століття. К.: Yakaboo Publishing, 2022.
  12. Котик І. Література ціною дому: чотири книжки на тему біженства та депортації, портал «Читомо», 23.05.2022. https://chytomo.com/literatura-tsinoiu-domu-chotyry-knyzhky-na- temu-bizhenstva-ta-deportatsii
  13. Крук Г. Людина супроти війни: Потенціал особистості та можливості культури. https://zaxid.net/lyudina_suproti_viyni_n1549323
  14. Мартиненко Ю. „Воєнна” проза І.Багряного („Людина біжить над прірвою”, „Огненне коло”) // Дивослово. – 2001. – No2
  15. Набитович І. Концепт війни у прозі Олеся Гончара, Івана Багряного та Ігоря Качуровського: осциляція між sacrum та profanym / І. Набитович // Набитович І. Універсум sacrum’у в художній прозі (від модернізму до постмодернізму) : монографія / І. Набитович. – Дрогобич-Люблін, 2008. – C. 413–426.
  16. Пастух Т. Поезія в час війни (Серія публікацій на сторінках електронного часопису «Збруч» за 2022 р.)
  17. Петренко-Цеунова О. Література як мистецтво пам’ятати. // https://www.verbum.com.ua/09/2022/voices-of-our-memories/art-of- memory/
  18. Пухонська О. Літературна рецепція посттоталітарних воєн. Український та балканський контексти // STUDIA UKRAINICA POZNANIENSIA. Poznan, 2021.
  19. Пухонська О. Літературний щоденник як спроба автотерапії травми війни (за книгою «Життя P.S.» Валерії Бурлакової). / Studia Ucrainica Varsoviensia. Warszawa, 2020.
  20. Пухонська О. Мова війни як мова пам’яті у поезії Бориса Гуменюка. / Запорізький науковий вісник. Серія “Філологія”.
  21. Пухонська О. Лiтературнi вимiри травми у контекстi війни на Донбасi . Acta Polono-Ruthenica, 2(XXVI), 63–74. https://doi.org/10.31648/apr.6960
  22. Пухонська О. Поза межами бою. Дискурс війни в сучасній літературі. – Дискурсус, 2022.
  23. Улюра Г. Писати війну (серія публікацій під спільною назвою в електронному виданні Тиктор-медіа
    https://tyktor.media/pysaty-viynu/)
  24. Шостак, О. О. Ревізія мілітарної парадигми в дилогії Ігоря Качуровського «Шлях невідомого» і «Дім над
    кручею». Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія “Філологія”.
  25. Юрґер Е. Війна як внутрішнє переживання. – К.: Стилет і стилос, 2022. – 136 ст.
  26. Яремчук І. Під знаком вогню. Генетичний контекст і естетична природа поезії УПА. – Л., 2006.

Силабус:

Завантажити силабус