Гірське джерело: есей благодарности
23 вересня 2024 року вченому-літературознавцеві, критикові, поетові й перекладачеві Миколі Ільницькому виповнилося 90 років.
Професор Ільницький – один із найавторитетніших літературознавців-україністів сучасности, який упродовж десятиліть послідовно розгортав обґрунтовані літературно-критичні та наукові візії українського письменства ХІХ–ХХІ століть. Це проникливий дослідник, вдумливий інтерпретатор і мікроаналітик художнього твору, майстер уважного читання (close reading). Водночас це автор, який любить виходити на ширші обрії – до інших національних культур, до інших мистецтв, автор, якого завжди приваблювали компаративістика, контактологія та діалог текстів.
Три дні опісля уродин Миколи Ільницького, 26 вересня 2024 року, у Львівському національному університеті імени Івана Франка відбулася наукова конференція «На перехрестях віку: на пошану Миколи Ільницького», яка зібрала на інтелектуальну бесіду різні покоління колег, учнів та поціновувачів творчости ювіляра і була сповнена щирого тепла та непідробної уважности. Виступ професора Михайла Гнатюка, що прозвучав на пленарному засіданні конференції, наступного дня з’явився у «Збручі» під назвою «Діапазон творчих зацікавлень».
Серед промовців на конференції був також Данило Ільницький – онук Миколи Ільницького, літературознавець, есеїст та музикант, доцент кафедри філології Українського католицького університету. З короткого й імпровізованого усного есею його виступ трансформувався у розлогий текст. Сьогодні, у День святого Миколая, пропонуємо його читачам «Збруча».