Художня версія живої історії: письменники на війні
Науковий проєкт:
«ХУДОЖНЯ ВЕРСІЯ ЖИВОЇ ІСТОРІЇ: ПИСЬМЕННИКИ НА ВІЙНІ»
Наукова школа «Екзистенціально-діалогічне прочитання художнього тексту» розпочинає проєкт «Художня версія живої історії: письменники на війні».
Керівник проєкту: д пед.н., к. філол. н., проф., учитель-методист Токмань Ганна Леонідівна – професор кафедри української і зарубіжної літератури та методики навчання Університету Григорія Сковороди в Переяславі (hanna_tokman@ukr.net). На цю адресу надсилайте, будь ласка, заявки на участь у проєкті, назвіть ім’я воїна-письменника, про якого хочете написати.
Мета: літературознавча інтерпретація художніх текстів авторів-учасників бойових дій, парамедиків, капеланів, волонтерів московсько-української війни 1914-… рр. та моделювання їх прочитання в середній школі.
Об’єкт дослідження: художні, есеїстичні, публіцистичні твори, написані військовими.
Предмет дослідження: художній хронотоп війни, екзистенціальна проблематика людини на війні, діалог з історією, мілітарні мотиви в ліриці.
Напрями: філологічний, педагогічний.
Очікувані результати: доповіді науковців та вчителів на науково-практичних конференціях; вихід у світ збірника наукових праць «Художня версія живої історії: письменники на війні».
Просимо долучитися науковців, учителів, аспірантів в Україні і за її межами. Наша увага до чесного художнього слова митців-воїнів потрібна живим і мертвим: ушануймо пам’ять митців слова, полеглих за волю України, наснажуймо тих, хто воює. Сучасна українська література, створена між боями, – це феномен мистецтва й історії.
План роботи проєкту «Художня версія живої історії: письменники на війні»: до 20 лютого 2025 прошу подати теми статей і виступів (вони можуть бути тотожні); 5 березня проведемо онлайн, під запис, секційне засідання в рамках конференції Корпанюківські читання, надам слово (до 10 хвилин) кожному дослідникові, на екран – портрет воїна-письменника. Запис розмістимо на You Tube, щоб наші автори могли послухати й побачити нас. До 1 квітня просимо надіслати тексти статей (12 сторінок) і зробимо красиву книгу. Дорогі вчителі, звертайтеся, поряд з уже відомими, до поетів і прозаїків вашого краю, можливо, вони ще й книжки не опублікували, але твори є, напишіть про урок літератури рідного краю. Дякуємо всім, хто зголоситься.