Виїзне засідання представників Вченої ради філологічного факультету та Львівської організації Всеукраїнського товариства “Україна-світ” за участю суспільно-культурного товариства “Гуцульщина” у Стрию
Виїзне засідання представників Вченої ради філологічного факультету та Львівської організації Всеукраїнського товариства “Україна-світ” (товариство зв’язків з українцями поза межами України) за участю суспільно-культурного товариства “Гуцульщина” у Стрию.
24 жовтня викладачів та студентів філологічного факультету ЛНУ ім. І. Франка спільно з президією Львівської обласної організації товариства “Україна-світ” провели у Стрию виїзне засідання. Цього разу викладачі та студенти-філологи мали можливість зустрітися з громадськістю міста, зокрема з вчителями та культурними діячами.
Громадська організація — товариство “Україна-світ” було створенео ще у часи радянської тоталітарної системи. В умовах незалежної України товариство запрацювало з новою силою. Очільником Всеукраїнського товариства “Україна-світ” у Києві є академік Микола Жулинський. Львівська обласна організація товариства “Україна-світ” є однією з найдіяльніших в Україні. Довгий час обласну організацію товариства очолював професор історичного факультету ЛНУ ім. І. Франка Богдан Якимович. Сьогодні очільником обласної організації є професор ЛНУ ім. І. Франка, завідувач катедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Михайло Гнатюк.
Учасники виїзного засідання відвідали ряд знакових місць Стрийщини: Музей-садибу голови проводу організації українських націоналістів Степана Бандери, старовинний Стрийський некрополь, вшанували пам’ять видатних українських композиторів Стрийщини: Остапа Нижанківського та Богдана Весоловського.
Важливою частиною поїздки було відвідання наукової конференції “Українське січове стрілецтво – слава, звитяга, героїзм”, до 110-річчя від дня прийняття присяги бійцями Легіону УСС у Стрию.
Визначною була зустріч викладачів та студентів філологічного факультету з учителями-філологами Стрийської громади, на якій виступили професор ЛНУ ім. І. Франка, завідувач катедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Михайло Гнатюк та заступниця декана філологічного факультету з навчально-методичної роботи Дарія Якимович-Чапран, студенти Вікторія Кухарська та Олександр Янюк. Йшлося про особливості сучасного освітнього процесу в умовах війни, потребу нового бачення у майбутньому філологічної освіти.
У Стрийській дитячій музичній школі ім. О. Нижанківського працівники школи провели конференцію для учасників зустрічі, що була присвячена композиторові, ім’я якого носить школа та розповіли не менш цікаву історію ще одного композитора зі Стрийщини Богдана Весоловського. На конференції виступила музикознавиця, член президії товариства “Україна-світ”, кандидат мистецтвознавства Наталія Кобрин. Також делегація мала змогу насолодитися творами першого українського джазмена Богдана Весоловського у виконанні студентів та викладачів музичної школи.
Учасники виїзного засідання відвідали маєток Яблонських-Бруницьких, важливої відновленої нині пам’ятки архітектури, що стала окрасою Стрийщини. Власники маєтку розповіли історію відбудови та самої будівлі. У радянські часи тут була школа-інтернат, сільська рада та рибгосп. До 2014 року палац був майже повністю зруйнований, але його викупила родина з Львівщини й відновила інтер’єр тієї епохи за допомогою антикварних меблів, картин та інших деталей. На закінчення відбулася дискусія щодо подальшої співпраці Стрийської громади, філологічного факультету ЛНУ ім. І. Франка, товариства “Україна-світ” та співпраці із учителями, науковцями Стрийщини та Львівського університету та інших громадських організацій.
Учасники зустрічі висловили вдячність керівництву Стрийської громади, культурно-освітньої установи, зокрема очільниці Стрийського філіалу товариства “Україна-світ” Юлії Королишин за чудову організацію виїзного засідання.
У роботі виїзного засідання брав участь Олександр Масляник, редактор журналу “Ґражда”, який видає Львівська організація Всеукраїнського суспільно-культурного товариства “Гуцульщина”. О. Масляник поділився враженнями від поїздки до українців Мараморощини (Румунія), їхніми культурно-освітніми проблемами в умовах російсько-української війни.