Доцент Назар Федорак взяв участь в «Розмові про Сковороду і про щастя»

19.10.2023 | 12:16

14 жовтня в Харківському літературному музеї в межах музично-книжково-художнього проєкту Skovorodance відбулася «Розмова про Сковороду і про щастя», яка стала передпрезентацією артбуку «Сковорода. Коло щасливих людей» (видавництво «Віват»), що має вийти друком іще цього року.

У двогодинній розмові, яку модерувала заступниця головного редактора видавництва «Віват», Олена Рибка, взяли участь письменник і фронтмен гурту «Жадан і Собаки» Сергій Жадан, композитор (автор музики до альбому Skovorodance, презентованого в Харкові напередодні) Юрій Гуржи, письменник, літературознавець, упорядник артбуку «Сковорода. Коло щасливих людей» – доцент кафедри української літератури ім. акад. М. Возняка Львівського національного університету імені Михайла Возняка Назар Федорак, історик, співробітник Національного музею народної архітектури та побуту України з Києва Вадим Назаренко, а також директорка Харківського ЛітМузею Тетяна Пилипчук.

Усі вони разом (хоч і поокремо, звісно, теж) і залучаючи до обговорення публіку, яка – незважаючи на майже безперервні повітряні тривоги – переповнила залу ЛітМузею, намагалися знайти відповіді на запитання: «Чи актуальні ідеї філософа, й у чому сила його образу в нашій культурі?», «Чи потрібно боротися з мітами, і чому вони виникають?», «Як ми переосмислюємо давню спадщину, і чи є червоні лінії, за які не варто заходити?»

Присмачили жваву дискусію теплі спогади про найвидатнішого українського сковородознавця Леоніда Ушкалова, а також – у прямому сенсі – токайське вино (чи не з місії генерала Вишневського середини XVIII ст.) і плоди, привезені зі саду іншого музею – у Сковородинівці. Там уранці того самого дня побувала частина учасників заходу, надихнувшись – попри жахливі для експозиції наслідки минулорічного ракетного удару – глибоким філософським спокоєм сковородинівської осені, поспілкувавшись із героїчними хранительками музею Наталією Іванівною Мицай і Ганною Петрівною Ярміш про майбутню відбудову-оновлення Музею та взявши участь у зйомках документального фільму про «Коло щасливих людей» після нашої Перемоги та про місце в ньому Григорія Сковороди.