“Динаміка тексту літературного твору”: зустріч із письменницею Наталією Гурницькою

07.05.2023 | 17:38

5 травня 2023 року відбулася зустріч студентів ОП “Літературна творчість” із письменницею Наталією Гурницькою. Модераторка Ольга Паньків для ближчого знайомства запропонувала короткий бліц-тест, аби краще зрозуміти ставлення авторки до читання і писання, оцінку власних творів і їхньої екранізації, а також певні життєві звички, пов’язані з процесом творчості. Авторка кількох романів, дія яких пов’язана зі Львовом та західним регіоном України, розповіла про особливості роботи з прозою, яка вимагає не тільки натхнення, а й постійної й систематичної праці, вивчення додаткових джеред та ресурсів, знайомства з простором, у якому відбувається дія твору, уваги до історичних та мовних особливостей. Справжньою школою, яка допомагає вдосконалювати власний стиль, Наталія Гурницька визнала читання – як класичних творів, так і творів сучасних авторів, які працюють у тому самому напрямку або жанрі. Водночас письменниця зізналася, що найпершою спонукою до творчості для неї було бажання написати те, що вона хотіла б, але не могла свого часу прочитати в українській літературі, – сучасну жіночу прозу, яка заторкує також соціальні та психологічні проблеми.

Письменниця поділилася також досвідом співпраці з режисерами та сценаристами у процесі екранізації власного роману. Зокрема, вона визнала, що після публікації текст твору перестає бути власністю автора, тож на етапі підготовки сценарію голос письменника враховується радше як дорадчий. Попри те, що екранна версія завжди вимагає певного допрацювання – докладнішого прописування діалогів, окремих сцен та деталей, – кіноверсія завжди відрізняється від підставового книжкового тексту. Нарешті, авторка поділилася власним розумінням літературної творчості: писати романи – це наче проживати додаткові життя, які розгортаються у такому схожому, та все ж відмінному світі.