“Динаміка тексту літературного твору”: зустріч з письменником Віталієм Білозіром

15.05.2023 | 18:01
12 травня 2023 року відбулася зустріч ОП “Літературна творчість” із поетом та упорядником літературних антологій Віталієм Білозіром. На прохання модераторки Катерини Затули знайомство почалося з читання поетичних текстів та обговорення особливостей творчого письма, а також із міркувань про користь літературної, і ширше філологічної, освіти для творчості – адже Віталій Білозір, пропри те, що вже встиг видати дві поетичні збірки, належить до того ж покоління і навчається в одному з київських університетів. Ділячись досвідом роботи з текстом після завершення початкової версії твору, співрозмовник звернув увагу на психологію творчості, на здатність автора оцінювати власний текст, а також на внутрішні переживання, які супроводять процес написання і наступну оцінку твору. Одним із наскрізних питань для наступної розмови стало також питання літературної школи та літературного впливу – як у межах національної традиції, так і в межах всієї світової літератури. Зокрема, йшлося про розвиток верлібру і його поширення в українській літературі завдяки творчості Івана Драча і поетів Київської школи. Окремо письменник зупинився на значущості професійного спілкування й сучасних дискусій про природу літературної творчості, роль і місце поета в суспільстві.
Не менш цікавою стала тема репрезентації наймолодшого літературного покоління, яке дебютувало в українській літературі після Революції гідності в умовах війни росії проти України. Віталій Білозір поділився власним досвідом укладання літературних антологій – насамперед поетичної, а також прозової (згадуючи також про стрімкий розвиток сучасної драматургії). Географія наймолодшого покоління, способи комунікації і самопрезентації в умовах пандемії й війни, жанровий, стилістичний і тематичний вибір – теми, які викликали найбільше питань у співрозмовників. Йшлося, зокрема, про декларацію розкутості і свободи, про відмову від моралізаторства і внутрішній діалог, про феномен так званої “нової релігійності” наймолодшої поезії, а також все ще відчутний відгомін постколоніальної травми. Нарешті, гість розповів про власну стратегію поєднання творів у цикли і збірки, що переносить питання про творчий задум і творче зусилля на новий рівень.