Людина з піснею…

01.02.2016 | 11:20

Наприкінці 2015 року фонди Фольклорного архіву Кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси нашого Університету поповнилися вельми цінним матеріалом, що репрезентує пісенний репертуар талановитого народного виконавця і пропонує цікаві можливості для простеження особливостей побутування фольклорної традиції нашого краю у другій половині ХХ століття.

LEK_12AV20151011_vovczak_seans02_photo50

Марія Максимишин. 2015 рік

Ідеться про понад сотню народних пісень різних жанрів, а також авторських пісенних і віршових творів, записаних з уст пані Марії Максимишин, 85 років, яка народилася і проживає у селі Запитів Кам’янка-Бузького району Львівської області.

ЛЮДИНА з піснею чи духовно-моральним віршем може працювати, відпочивати, справляти визначні дати: уродини, весілля і навіть похорони, – все, що пов’язано з людським життям-буттям на Богом даній нам Землі” – так народний геній вустами Марії Максимишин розкриває нероздільність життя і пісні. У свої 85 років пані Марія пам’ятає більше сотні обрядових і необрядових пісень і володіє чарівною силою голосу. Майже усе своє свідоме життя – з тринадцяти літ – вона співає у хорах, а останні 20 років незмінно керує запитівським церковним хором, навчаючи хористів співу винятково на слух, з пам’яті, без музичної освіти.

LEK_12AV20151011_vovczak_seans02_photo55

Учасники збирацького сеансу: Соломія Мартиник, Марія Максимишин і Андрій Вовчак. Село Запитів, 6 грудня 2015 року

Поява записів народних пісень у виконанні Марії Максимишин може слугувати гарним прикладом усвідомлено уважного ставлення громадськості до культурних надбань рідного народу і корисної співпраці з науковцями з метою їх пізнання і збереження. Про пісенний талант Марії Максимишин співробітникам Лабораторії фольклористичних досліджень філологічного факультету повідомила випускниця Кафедри української фольклористики – Марічка Чигінь. Завдяки сприянню Марії Чигінь та активній допомозі її батька, Адама Чигіня, співробітники Лабораторії Андрій Вовчак і Соломія Мартиник провели з пані Марією Максимишин два повноцінні збирацькі інтерв’ю (11 жовтня і 6 грудня 2015 року) загальною тривалістю понад шість годин.

На сьогодні записаний матеріал (це аудіозаписи обох сеансів, а також відеозаписи і фотофіксація другого сеансу)  задепоновано у Фольклорному архіві Кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси, триває його архівне опрацювання. Також збирачі отримали від Марії Максимишин дозвіл на його оприлюднення, тому незабаром ним можна буде користуватися і на інтернет-сторінці “Електронного архіву українського фольклору” (http://folklore-archive.org.ua).

Соломія Мартиник, Андрій Вовчак