Ректор Володимир Мельник зустрівся із Надзвичайним і Повноважним Послом Хорватії в Україні Аніцею Джамич

11.10.2022 | 17:03

За повідомленням Пресцентру:

11 жовтня 2022 року Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник зустрівся із Надзвичайним і Повноважним Послом Хорватії в Україні Аніцею Джамич. У зустрічі також взяли участь в. о. декана філологічного факультету Роман Крохмальний, Почесний Консул Хорватії у західному регіоні України Віталій Запухляк, керівниця відділу міжнародних зв’язків Любов Чапляк та професорка кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького Людмила Васильєва.

Під час зустрічі йшлося про перспективи поглиблення співпраці між Львівським університетом та закладами вищої освіти Хорватії, а також про розвиток хорватистики в Україні та україністики у Хорватії.

Привітавши хорватську дипломатку у Львівському університету, Ректор Володимир Мельник відзначив ментальну, культурну, ціннісну та історичну спільність України і Хорватії. Саме ця близькість, за словами Володимира Петровича, є однією із головних причин теплих взаємовідносин між двома народами, а відтак і підтримки, яку зараз надає Хорватія Україні.

«У такий непростий час Ваш візит для нас є надзвичайно знаковим, адже він виражає реальну форму підтримки – і Університету, й України. Ми цінуємо нашу співпрацю із хорватськими закладами вищої освіти і переконані, що вона має велике значення для зміцнення українсько-хорватських міждержавних відносин. Тому за Вашого сприяння ми і надалі маємо намір розвивати хорватистику у Львівському університеті, а також сприятимемо утвердженню високого статусу україністики у закладах вищої освіти Хорватії», – наголосив Володимир Мельник і висловив щиру вдячність уряду Хорватії та всьому хорватському народові за політичну, військову і моральну підтримку України у час повномасштабного нападу російського агресора.

Надзвичайний і Повноважний Посол Хорватії в Україні Аніца Джамич передовсім привітала усіх присутніх із Днем Львівського університету і також висловила впевненість щодо близькості українського та хорватського  народів.

«Повірте, мені дуже легко бути Послом Республіки Хорватія в Україні. Доки не було війни мені вдалося познайомитися з усіма тими спільностями, які мають менталітети наших народів. І я відчула велику любов народу Хорватії до України. Тому мене абсолютно не здивувало, що наша країна від початку повномасштабної війни вжила заходів для допомоги Україні. Тим паче, що ми також пережили несправедливу агресію і ми перемогли. Так само і ви переможете, бо за вами правда!», – висловила переконання Аніца Джамич.

Однією із ключових домовленостей в рамках зустрічі стала ідея відновлення традиції лекцій з хорватської мови від  безпосередніх носіїв мови – хорватських вчених. У різні роки хорватську у Львівському університеті викладали Гордана Болф, Дамір Пешорда, Слободан Кадич, Наташа Веінович, Роберт Бебек. За словами Аніци Джамич, хорватське міністерство освіти зацікавлене у тому, аби студенти Львівського університету знову отримали можливість вивчати мову та культуру Хорватії за допомогою безпосередніх носіїв мови. Володимир Мельник подякував за таку ініціативу і наголосив, що для Львівського університету така практика є хорошою традицією, яку уже скоро вдасться відновити і для студентів-хорватистів.

В рамках діалогу сторони також обговорили перспективу  реалізації спільних культурних та освітньо-наукових проєктів задля розвитку україністики та хорватистики. Аніца Джамич, зокрема, щиро подякувала Львівському університету за багаторічну підтримку хорватистики і висловила сподівання, що ЛНУ ім. Івана Франка і надалі буде одним з провідних осередків вивчення хорватської мови та культури в Україні.

Загалом Львівський університет має угоди про співпрацю із трьома закладами вищої освіти Хорватії – Загребським університетом, Задарським університетом та Університетом імені Йосипа Шторссмайєрса в м. Осієк. Відповідно до угод, українські та хорватські фахівці проходять стажування, беруть участь у наукових конференціях і семінарах, а студенти навчаються та є учасниками літніх шкіл. Також щорічно студенти-україністи Загребського університету проходять практику у Львівському університету, а студенти-хорватисти зі Львова практикуються у Загребському університеті.

Важливо, що, окрім забезпечення якісного освітнього процесу, науковці Львівського університету реалізовують численні проєкти, спрямовані на зближення обох народів, розширення культурного діалогу між україною і Хорватією та популяризацію хорватської культури в Україні, а української – у Хорватії.

На знак подяки Аніца Джамич подарувала Ректорові Львівського університету хорватсько-український словник, однією із авторів якого була і присутня на зустрічі професорка філологічного факультету Людмила Васильєва. Ще одним цінним подарунком від хорватських колег стала новітня комп’ютерна техніка, яку від Міністра освіти та науки Хорватії Надзвичайний і Повноважний Посол передала на філологічний факультет Львівського університету задля максимальної ефективності освітнього процесу студентів, які пізнають хорватську культуру та вивчають мову дружньої до нас країни.