“Say Me in Languages / Говори мене мовами”: розмова з Іриною Старовойт

15.04.2023 | 10:21
У рамках курсу професорки кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Олени Галети “Модерна українська література: канон, спільнота і культурна уява” для студентів Гарвардського університету 13 квітня 2023 року відбулася онлайн-зустріч із львівською письменницею, дослідницею та есеїсткою Іриною Старовойт. На прохання модератора, докторанта кафедри порівняльного літературознавства Гарвардського університету Рафаеля Галлфа, розмова розпочалася з авторського читання поезії в англомовному перекладі Ґрейс Магоні і продовжилася обговоренням особистої етики й поетики письма – художнього, есеїстичного, аналітичного. Писати у певний час і у певному місці, переймати і передавати буттєвий і культурний досвід через мову, протистояти знелюдненню в умовах катастрофи – теми, які викликали найбільший відгук у слухачів. Йшлося також про письменників як представників і мовців більших спільнот, про спільноту поетів, не обмежену поколіннями чи мовами, про силу слів і важливість безпосереднього спілкування і порозуміння, як і про покликання і місію гуманітаріїв у похмурі часи. Письменниця розповіла про вплив найближчого оточення й історичних обставин на власний життєвий вибір і професійне становлення, про неуникність і водночас непередбачуваність епохальних змін, про необхідність діалогу – культурного, особистісного, рефлексивного – для відновлення почуття спільноти перед загрозою насильства і дегуманізації.