“Соловей співає. Доки голос має”

21.02.2020 | 08:50

20 лютого 2020 року – у день вшанування пам’яті Героїв Небесної сотні та напередодні відзначення Міжнародного дня рідної мови – на філологічному факультеті відбулася прем’єра унікального документального фільму про мову в Україні “Соловей співає. Доки голос має”, який презентував режисер Сергій Кримський.

Після вшанування хвилиною мовчання полеглих на майдані у 2014 році героїв присутні долучилися до розмови зі співтворцем фільму, а також до перегляду стрічки.

У бесіді гість звернув увагу на низку важливих для кожного українця питань, яскраво висвітлених у презентованому документальному кіно: розмовляли про мовну політику, війну на Сході України й інформаційну війну, про маніпуляції свідомістю українців та боротьбу з нав’язаними проросійською ідеологією міфами, фейками соціальних мереж, про формування українського контенту й вироблення вмотивованої, зумовленої національними пріоритетами стратегії мовленнєвої поведінки задля зміцнення кордонів і здобуття перемоги.

Фільм, над яким творці працювали 3 роки, розкриває правдиве значення мови загалом і української мови для кожної особистості, для громадянина країни, для самої держави, для нації. Приклади мовної поведінки громадян Ізраїлю та Білорусі, коментарі знаних і шанованих мовознавців (Олександра Пономаріва, Лариси Масенко, Юрія Шевчука, Павла Гриценка) про правдиві витоки української мови та причини всіх знаних мовних міфів; вкраплення у фільмі думок представників різних прошарків суспільства, а також епізодів російської телепропаганди маркують обшири ураження українського соціуму ідеологією “русского мира”, а водночас оприявнюють шлях до самовідновлення й оздоровлення нації – послідовно і свідомо у всіх сферах професійної та особистісної реалізації українців не нехтувати мовою.

Запитання і коментарі, які прозвучали після перегляду стрічки, а стосувалися вони і показів фільму на Сході України, і популяризації стрічки серед молоді, і домінування російської мови у ЗМІ, і викликів зрілого суспільства (потреби наповнювати гуманітаристику якісними знаннями і на рівні популяризувати ці знання державною мовою), і ролі мовної особистості у збереженні мови та багато ін., засвідчили не тільки захоплення і зворушення глядачів, а й готовність присутніх бути місіонерами українського слова в Україні й у світі. Звернув на це увагу у підсумковому слові декан факультету Святослав Пилипчук.

Дякуємо режисерам, усій команді співтворців фільму “Соловей співає. Доки голос має” за якісне змістовне українське документальне кіно і за можливість почути і відчути у Франковому Університеті дзвінке тремоло пісні українського солов’я. Дякуємо всім присутнім за особливу атмосферу зустрічі!

Ірина Кметь