“To Be (With) the Other: Sophia Yablonska’s Travelogues as Modernist Auto-narrative”: лекція проф. Олени Галети у Канадському інституті українських студій

24.05.2023 | 11:39
12 травня 2023 року відбулася 23-я щорічна лекція пам’яті проф. Данила Гусара Струка, яку на запрошення Канадського інституту українських студій виголосила професорка кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Олена Галета. Доповідачка вперше представила численні матеріали з особистого архіву Софії Яблонської й розкрила динаміку письма відомої мандрівниці, письменниці й кінооператорки. Йшлося не лише про авторську роботу над текстом, але й про вибір та усвідомлення жанру, вплив читацьких очікувань і критичних відгуків, культурного й історичного контексту епохи поміж двома світовими війнами. Лекторка відслідкувала перехід від екзотизації до занурення й діалогізму, від афективності й перформативності перших публікацій до виразнішої концептуалізації й складнішої структури пізніших текстів, а також проаналізувала особисте і творче становлення Софії Яблонської як рух у просторі фізичному, культурному і текстовому. Апелюючи до традиції жіночого модерністичного подорожнього письма, доповідачка водночас наголосила на особливій нараційній позиції Софії Яблонської. Якщо зазвичай подібні тревелоги характеризують як письмо “поміж двома світами”, то Софія Яблонська промовляє зі своєрідного трикутника, або ж із точки перетину поміж західною (водночас модерністичною і при цьому домінуючою) традицією, яку вона представляє як працівниця французької кінокомпанії; не-європейськими культурами, які вона досвідчує й описує у своїх тревелогах; й українською культурою, яка належить до європейської традиції, але залишається у той час бездержавною.
Відеозапис лекції доступний за посиланням: