Відкрита лекція професора Олени Галети у Гарвардському університеті

27.03.2023 | 16:09
22 березня 2023 року професор кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Олена Галета виголосила у Гарвардському університеті відкриту лекцію на тему «Інтелектуальна історія ХХ століття: щоденник Юра Меженка як особистий проєкт та історична проєкція». Доповідачка зосередилася на невідомих досі щоденникових записах украінського літературознавця й бібліографа Юра Меженка, які він провадив з 1919 по 1926 рік, маючи на меті зберегти для історії безпосередні свідчення про динаміку українського культурного життя того часу. Насамперед це стосувалося створення культурних середовищ і розбудови інституцій, особливостей редакційної стратегії і видавничої практики літературних журналів, як от «Музагет», «Мистецтво», «Книгарь», а також ролі особистостей у цьому процесі – Михайля Семенка, Павла Тичини, Миколи Зерова, Дмитра Загула та ін. Йшлося також про особисті спостереження Меженка щодо психологічних рис письменників як підставу для розуміння їхньої творчості – окрім згаданих постатей, це також Павло Филипович, Валер’ян Поліщук, Валер’ян Підмогильний, Володимир Сосюра, Максим Рильський та ін.
Доповідачка відслідкувала й проаналізувала зміну способу викладу та емоційного тону автора під впливом зовнішнього ідеологічного тиску, зміну самого розуміння місця і ролі інтелектуала у тогочасному публічному просторі, а також шляхи формування авторської мовної та культурної ідентичності як на приватному, так і на суспільному рівні. У наступній дискусіі, до якої долучилися, зокрема, проф. Григорій Грабович та проф. Сергій Плохій, ключовим питанням для обговорення стала значущість архіву як альтернативного ресурсу для зміни дискурсу, а також форми опрацювання й оприлюднення нелінійного архівного матеріалу, який, окрім фрагментованих щоденникових записів, містить також конспекти лекцій, чернетки статей, листування та інші матеріали.