Відкрита лекція професора Олени Галети в Гарвардському університеті

23.02.2023 | 16:06

16 лютого 2023 року професор кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства філологічного факультету Олена Галета виступила у Центрі Дейвіса Гарвардського університету із відкритою лекцією на тему “Переміщена література: голос “другої статі” з “другого світу” у тревелогах Софії Яблонської”. Спираючись не тільки на опубліковані тексти української мандрівниці, яка у кінці 1920-х років поїхала здобувати освіту у Париж, тривало мешкала у Китаї і здійснила навколосвітню мандрівку, а й на власне дослідження невідомих раніше матеріалів з особистого архіву Яблонської, Олена Галета проаналізувала вплив українського й французького мистецького середовища на подубову літературних наративів і життєвих сюжетів, продемонструвала складний процес вибору жанру як особливого способу висловити власний унікальний досвід, донести його до читацької аудиторії. Дослідниця наголосила на антиколоніальних та феміністичних мотивах у творчості Яблонської, виразно помітних вже у її першій розповіді про Мароко, а також розкрила особливу емоційно-афективну манеру письма, яка дозволяла Яблонській фіксувати у текстах досвід, який на той час залишався за рамками методологічно вивірених антропологічних досліджень.

Залишаючись вірною таким принципам, як модерністична чутливість і чуттєвість, медійний оптимізм, здатність бачити власне відображення у дзеркалі інших культур, Яблонська поступово змінювала й удосконалювала свій письменницький стиль – як наслідок зміни й розширення власного світогляду. Так, доповідачка продемонструвала, як у наступному тревелозі, присвяченому мандрівці углиб Китаю, Софії Яблонській доводилося боротися з певними читацькими очікуваннями, сформованими її першими публікаціями, й обстоювати право вийти за рамки пригодницько-авантюрної розповіді. Водночас її публікації сприяли усвідомленню місця української культури у світовому контексті, її об’єднавчої ролі між західними і східними культурними традиціями, її прагнення до збереження власної самобутності і самовираження через різноманітні культурні практики, здатні до оновлення і відкриті до діалогу. Підсумовуючи, професор Галета окреслила значення тревелогів Софії Яблонської не тільки для української літератури, а й для сучасних дискусій про межі й природу літератури загалом, її зв’язок з життєвими практиками і практиками письма, з колективною уявою і культурним багатоголоссям.