Запрошуємо на загальноуніверситетську вибіркову дисципліну “Магія слова в українській етнокультурі та фольклорі

09.03.2023 | 11:06

Дорогі студенти ІІ курсу!

У п’ятому семестрі 2023-2024 н. р. пропонуємо обрати загальноуніверситетську дисципліну «Магія слова в українській етнокультурі та фольклорі», яку викладатиме доцент кафедри української фольклористики, кандидат філологічних наук Ігор Гунчик.
Українці як прямі нащадки Київської Русі з-посеред усіх слов’ян є не лише кількісно чи найчисельнішим етносом, а й тим давнім європейським народом, який має багатющу народну культуру більш як тисячолітньої давності, закорінену в добу неоліту. Вагомим свідченням цьому є величезна народнопісенна спадщина українського народу, яка становить понад 500 тисяч зразків пісень і є чи не найбільшою або, принаймні, однією із найбільших у світі. Однак одним із найцікавіших і найзагадковіших шарів духовної національної етнокультури є магічно-сакральний або оказіонально-обрядовий фольклор, у якому яскраво і по-мистецьки рельєфно відобразилася віра у силу людського слова, здатність захистити себе від ворожого впливу, позбавитися від підступних хвороб, вплинути на довколишній світ із метою зробити його кращим. У вибірковій дисципліні запропоновано розглянути магічно-сакральний фольклор українців, його жанрову різноманітність, представлену народними молитвами, замовляннями, заклинаннями, примовками, прокльонами, клятвами; його основні тематичні групи (індивідуально-охоронні, медично-лікувальні, промислово-господарські, родинно-сімейні, суспільно-громадські); художньо-поетичні особливості, виражені в сюжетиці, персонажній системі, функціональних різновидах. Особливу увагу приділено носіям і виконавцям цих етнокультурних явищ – професійним (знахарям, мольфарам, ворожбитам, чарівникам та ін.) і непрофесійним, які перейняли цей репертуар ситуативно і в обмеженому обсязі.