Фольклористична експедиція Кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси “Бойківщина – 2018”

13.08.2018 | 18:46

Упродовж 21–27 червня 2018 року тривав перший етап фольклористичної експедиції Кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси “Бойківщина – 2018”. В експедиції під керівництвом доц. Андрія Вовчака й асистента Ірини Федун взяли участь студенти першого курсу філологічного факультету (академгрупи Флу-13): Тетяна Боцвін, Ірина Славич, Вікторія Краснопольська, Віра Дубів, Уляна Сигляник, Оксана Хомик, Юлія Кущ, Дар’я Ладатко, Ростислав Петрів, Марта Батьо й Анастасія Михайлів.

Перший етап фольклористичного польового дослідження Бойківщини охопив населені пункти Старосамбірського району Львівської області. Учасники експедиції обстежили 12 населених пунктів в околицях міста Старий Самбір: села Бачина, Бусовисько, Велика Лінина, Верхній Лужок, Воля, Морозовичі, Спас, Стара Ропа, Стара Сіль, Страшевичі, Тершів, Торчиновичі. Ці терени – цікавий зразок межової фольклорно-етнографічної зони, на якій спостерігаємо зустріч і взаємодію бойківського й надсянського традиційнокультурних ареалів.

Упродовж 21–27 червня 2018 року учасники експедиції провели 29 збирацьких сеансів (у формі зустрічей-інтерв’ю) з 59 носіями фольклорної традиції (виконавцями-респондентами). Основу зібраних фольклорних матеріалів експедиції становлять аудіофіксації (49 годин, виконані за допомогою високоякісних цифрових диктофонів Zomm H1n), частину збирацьких сеансів відзнято також на відеокамери (понад 17 годин записів), зроблено більше 500 фотографій.

Цьогорічна експедиція стала можливою завдяки тісній співпраці поміж Кафедрою української фольклористики (в особах асист. Ірини Федун й доц. Андрія Вовчака), Львівським товариством “Бойківщина” (в особі його голови Андрія Німця) та Старосамбірською районною радою (в особах її керівника Тетяни Терлецької та співробітниці Надії Пупи). Саме завдяки підтримці районної ради було організовано побут учасників експедиції, а також найважливіше, налагоджено контакти з культурно-мистецьким осередками, що дало змогу вельми продуктивно провести фольклористичне польове дослідження. 26 червня 2018 року голова Старосамбірської районної ради Тетяна Терлецька запросила учасників експедиції на зустріч, щоб обговорити перебіг експедиції і зокрема перспективи залучення зібраних фольклорно-етнографічних матеріалів для подальшого культурного розвитку і популяризації Бойківського краю (що є одним з пріоритетних напрямів роботи районної ради). Зустріч засвідчила живий інтерес місцевої влади до збирацької праці фольклористів і розуміння ваги фольклорної традиції краю. Було підкреслено перспективність співпраці наукової спільноти, громадських організації та органів місцевого самоврядування в реалізації комплексних проектів регіонального розвитку.

Учасники експедиції щиро вдячні за гостинність, щирість і відкритість у спілкуванні усім виконавцям, які поділилися скарбами народної творчості. Також дякуємо за сприяння у проведенні експедиції директорові Старосамбірської середньої школи № 2 Ігорю Хмельовському, директорові ДЮСШ Ю. Зачку, директорці кафе “Версаль” Тетяні Ступці, сільським головам та завідувачам народних домів відвіданих населених пунктів району.

Сьогодні на Кафедрі української фольклористики уже розпочато опрацювання зібраних фольклорно-етнографічних матеріалів експедиції: студенти упорядковують і виконують транскрибування записів. Опрацьовані матеріали будуть розміщенні у Фольклорному архіві Кафедри і тануть доступними для усіх дослідників і поціновувачів традиційної культури українців.

Також тривають консультації фахівців Фольклорного архіву КУФ з Львівським товариством “Бойківщина” щодо форм і форматів використання зібраних матеріалів для популяризації бойківської духовної культури, зокрема їх залучення у розробку мультимедійних інформаційних презентацій для регіональних історико-краєзнавчих музеїв та експозицій. Запрошуємо усіх до обміну думками та ідеями (пишіть нам на адресу: folklorelaboratory@gmail.com).

Андрій Вовчак