Двадцята річниця кафедри польської філології у Львівському національному університеті імені Івана Франка

22.04.2024 | 11:17

Кафедра польської філології у Львівському університеті має давню історію і насичене сьогодення. 20 років тому, коли її створено, це була наймолодша, з огляду на середній вік працівників, кафедра філологічного факультету, а водночас така, що успадкувала майже два сторіччя історії полоністики у Львові. Сьогодні кафедра, котрій 1 квітня 2024 року виповнилося 20 років, достойно розвиває понаддвохсолітні традиції польської філології у Львівському університеті. Йдеться і про престиж полоністичної спеціальності, підтримуваний високою якістю підготовки фахівців, і про розвиток польського мовознавства, літературознавства та лінгводидактики – в ногу з європейською наукою, а також – що особливо варто відзначити –  налагодження, підтримування і розвиток кафедрою співпраці зі світовими центрами полоністики, передусім польськими університетами й академією наук. Натепер кафедра польської філології Львівського національного університету імені Івана Франка співпрацює із 21 університетом з різних регіонів Польщі. Про привабливість навчання на львівській полоністиці свідчать відгуки студентів і випускників, а про високий рівень викладання – думки роботодавців і міжнародних партнерів, які приймають полоністів на стажування чи семестрове навчання. Науковий рівень праць львівських полоністів – високий. Кафедра помітно виділяється кількістю публікацій у виданнях, індексованих у наукометричній базі Скопус (8 осіб мають на сьогодні 18 скопусівських публікацій) та інших престижних міжнародних базах. Захищені тут дисертації отримують високу оцінку в Україні і за кордоном. На праці львівських полоністів часто покликаються не тільки українські, а й польські вчені, особливо це стосується лінгводидактичних досліджень, у царині яких кафедра польської філології відома в нашій країні і поза її межами. У всій Україні, а також у Польщі та інших країнах користуються лінгводидактичними працями, зокрема й академічними підручниками, виданими на львівській кафедрі. Львівські полоністи будують міжнародні мости, популяризуючи українську мову, літературу й культуру в Польщі, а польську – в Україні. Перший у світі переклад об’ємної книги нобелівської лауреатки Ольґи ТОКАРЧУК з’явився саме українською мовою, і його здійснив Остап СЛИВИНСЬКИЙ. Професор Алла КРАВЧУК була удостоєна престижної відзнаки Полонікум 2015, яка присвоюється  Варшавським університетом під патронатом маршалка Сенату Республіки Польща і Міністра культури й національної спадщини Польщі. Нагороду отримано за визначні заслуги в розвитку польської мови й культури поза межами Польщі. 2017 року – рівно двісті років після цісарського указу про створення у Львівському університеті першої кафедри історії польської мови й літератури – полоністика Львівського національного університету імені Івана Франка отримала за свою діяльність почесний титул „Посол польської мови поза межами Польщі”, присвоєний Сенатом Республіки Польща за поданням капітули Ради польської мови при Президії Польської академії наук. Це засвідчує визнання львівських полоністів далеко поза межами університету.