Фольклорний архів КУФ збагатився матеріалами фольклористичної експедиції “Опілля – 2021”

16.01.2022 | 11:57

Лабораторія фольклористичних досліджень завершила архівне опрацювання матеріалів фольклористичної експедиції “Опілля – 2021” Кафедри української фольклористики імені академіка Філярета Колесси (матеріали опрацював доц. Андрій Вовчак).

Експедиція “Опілля – 2021” тривала упродовж 2–5 липня 2021 року у двох опільських селах: Стратин та Добринів Рогатинського району Івано-Франківської області. Експедицію організувала й провела викладач Кафедри української фольклористики, етномузиколог Ірина Федун. В експедиції взяли участь доцент Кафедри, фольклорист Андрій Вовчак, студенти-фольклористи Дарина Гулівата і Віктор Гук та волонтери Людмила Зборовська (акторка, музикант) і Марія Устенко. За чотири експедиційні дні збирачам вдалося досить детально дослідити співочу й інструментальну музичну традицію села Стратин (тут було проведено 10 збирацьких сеансів) та ознайомитися з фольклором сусіднього села Добринів (один збирацький сеанс).

Учасники експедиції “Опілля – 2021”. Зліва направо: Ірина Федун, Віктор Гук, Дарина Гулівата, Людмила Зборовська, Марія Устенко. 2 липня 2021 року. Село Стратин

Окремо хочу наголосити на такому важливому моменті, що проведення цієї експедиції ініціювали та підтримали саме місцеві жителі. Головним ініціатором та спонсором був Ярослав Галай (Yaroslav Galay), роботу збирачів підтримували староста села Стратин Уляна Новосельська (Ulyana Novoselska), Ігор Чиж (Igor Chizh), Роман Галай, Ірина Табінська (випускниця філологічного факультету ЛНУ) та інші мешканці сіл Стратин та Добринів.

Самодіяльний фольклорний колектив села Добринів. Перебіг збирацького сеансу EK_08IF20210702_fedun_seans11. 5 липня 2021 року. Село Добринів

Збирацький доробок експедиції, незважаючи на її коротку тривалість, доволі поважний і містить звукові фіксації (19 годин), відеозаписи (17 годин) та фотофіксації (1 122 фотографій) – загалом 1209 документів (файлів) загальним обсягом 85 ГБ інформації.

На сьогоднішній день матеріали експедиції уже повністю упорядковано (подано необхідну «паспортну» інформацію про місце, час та умови запису, про респондентів і середовище) й розміщено у Фольклорному архіві Кафедри української фольклористики (фонд EK, серія EK_08IF20210702). Зусиллями студентів-фольклористів більшу частину записів уже транскрибовано. Наступного семестру буде проведено каталогізацію матеріалу і він стане доступним для користувачів Фольклорного архіву КУФ.

Детальніше про перебіг експедиції “Опілля – 2021” – на сторінці Лабораторії фольклористичних досліджень.

доц. Андрій Вовчак