Гостьова лекція Олександра Бороня про рукописну спадщину Тараса Шевченка

17.03.2023 | 21:00

17 березня 2023 року відбулася гостьова лекція доктора філологічних наук, завідувача відділу шевченкознавства і заступника директора з наукової роботи Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України Олександра Бороня. Студенти спеціалізації “літературна творчість” мали змогу дізнатися про рукописну спадщину Тараса Шевченка, про історію створення й наповнення його персонального фонду в Інституті літератури, про Шевченкові рукописи в інших архівних інституціях, а також про наявні факсимільні видання та їхні особливості. Основною темою викладу стало вивчення рукописних документів як свідчень про творчу історію текстів, обґрунтування різних видавничих підходів, авторитетність і дослідницька цінність редакцій та варіантів окремих творів. Спираючись на власні наукові публікації, лектор розглянув конкретні випадки різночитань та спростував популярні містифікації як щодо творчості, так і щодо біографії Шевченка.

У тривалій дискусії студенти спільно з гостьовим лектором обговорювали не тільки текстологію Шевченкових творів, але й загальний стан архівної україніки, зокрема, доцільність повернення рукописних архівних фондів із різних іноземних інституцій до України. Слухачі мали змогу дізнатися про найрадикальніші зміни у Шевченкових текстах, до яких автор вдавався у процесі написання і переписування творів, або ж які виникали через втручання сторонніх осіб; а також про використання у процесі підготовки наукових видань авторизованих списків і наявність кон’єктур – науково вмотивованих дослідницьких здогадів про автентичний вигляд тексту. Особливе зацікавлення викликала тема репрезентації та актуалізації Шевченка у сучасній культурі, встановлення межі між (псевдо)науковою спекуляцією та творчою інтерпретацією. До лекції і наступної дискусії долучилися також магістранти, аспіранти й викладачі кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства.