“Поезія, відстань і лімінальність досвіду війни”: розмова з Іриною Шуваловою

25.04.2023 | 18:29
У рамках курсу професорки кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Олени Галети “Сучасна українська література: індивідуальні голоси і колективний досвід” для студентів Гарвардського університету 20 квітня 2023 року відбулася онлайн-зустріч із письменницею, перекладачкою, дослідницею сучасної літератури Іриною Шуваловою. Модератор зустрічі, студент кафедри слов’янських мов і літератур Гарвардського університету Ричард Умбрашко розпочав розмову із питання про писання і переписування власних текстів як відкритий процес: чи схильна авторка повертатися до власних поетичних текстів, змінюючи або дописуючи їх у нових обставинах? Чи відбуваються суттєві текстові зміни у процесі перекладу й наскільки вони обмежені початковим авторським задумом, інтенцією, зрештою, авторською волею або читацькими очікуваннями? У відповідь авторка поділилася міркуваннями про те, що літературні твори – щось більше, аніж власність автора, якому вони, врешті, не підпорядковані остаточно.
Ірина Шувалова прочитала кілька власних поезій українською і в англомовних перекладах, а також розповіла про свій досвід роботи над англомовними перекладами поезії Остапа Сливинського. Як поетка і як дослідниця вона зосередилася на питанні про те, хто саме має право говорити в обставинах, коли інші втратили таку можливість, і як перегукуються травматичні досвіди – тоталітаризму, насилля, загрози фізичного і культурного знищення – у, на перший погляд, далеких одна від одної спільнотах. Письменниця також відгукнулася розлогими роздумами на питання про відчуття поколіннєвої приналежності, про особливу ситуацію покоління українських 2000-ників, які уявляли світ як простір відкритих можливостей, зокрема освітніх і культурних, однак змушені були визнати власну наївність і відповідати на виклики, які у час їхнього літературного дебюту здавалися неуявними.