Кафедра української літератури імені академіка Михайла Возняка

• Навчальні курси
  • Викладацький розклад
  • Дослідження

Історія кафедри та основні напрямки її наукової та навчальної діяльності

Кафедра бере початок від заснованої 1848 року у Львівському університеті кафедри руської словесності. Її створення у Львівському університеті в умовах Австро-Угорської імперії дало змогу розгорнути наукову та педагогічну діяльність, яка за вагомістю і масштабами переросла вузькі регіональні рамки й набула загальнонаціонального й міжнародного значення. Навіть в умовах обмеженої, але чинної тодішньої конституції в наукову й навчально-освітню діяльність включилася плеяда українських учених, педагогів, освітніх і культурних діячів, що мало широкий національний і міжнародний резонанс.

Перший завідувач кафедри, Яків Головацький, був призначений на цю посаду рескриптом австрійського цісаря від 12 грудня 1848 року, виголосивши 19 грудня 1848 року своє інавгураційне слово. Керував кафедрою до 1867 року. Наступним завідувачем був Омелян Огоновський (1867–1894), відомий письменник, науковий та громадський діяч, якому належить чи не перший голос у постановці питання про виклад руською (українською) мовою в Університеті та Уряді. 22 березня 1895 р. зробив спробу посісти місце на кафедрі Іван Франко. Він прочитав габілітаційну лекцію на тему „Поема Т. Шевченка „Наймичка”. Однак австрійський цісар його кандидатури не затвердив. Кафедру зайняв Олександр Колесса. З 1899 по 1939 рр. тут головує Кирило Студинський. Під його „проводом” формувалось ціле покоління (1895-1918) українських науковців: Леонід Білецький, Микола Пушкар, Іван Брик, Михайло Возняк, Ярослав Гординський, Михайло Галущинський, Микола Матіїв-Мельник, Михайло Тершаковець, Юліан Чайківський, Кость Кисілевський та ін. Один із них – Михайло Возняк – 19 жовтня 1939 р. очолив кафедру. Саме він започаткував збірник „Іван Франко. Статті і матеріали”, брав активну участь у підготовці до друку 25-томного видання творів І.Франка. У післявоєнний період на кафедрі працювали Денис Лукіянович, Михайло Рудницький, Семен Шаховський, а завідувачами в різний час були (після смерті академіка М.Возняка 1954 р.) Василь Лесик, Іван Дорошенко, Аркадій Халімончук, Леоніла Міщенко. З 1990 року кафедру очолює доктор філологічних наук, професор Тарас Салига.

Кафедра української літератури імені акад. Михайла Возняка дала кадрову основу для створеної в Університеті 1991 року кафедри української фольклористики імені акад. Філарета Колесси і створеної 2001 року кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства.

Наукова робота кафедри охоплює дослідження всіх періодів історії української літератури: давнього, першої половини ХІХ століття, другої половини ХІХ століття, кінця ХІХ – початку ХХ століття, 20–30-х років ХХ століття, 40–50-х років ХХ століття, 60–80-х років ХХ століття, сучасного.

Кафедра української літератури імені акад. Михайла Возняка – провідна франкознавча кафедра в Україні. З 1988 року на базі кафедри діє Інститут франкознавства (директор – доктор філологічних наук Святослав Пилипчук), з 1996 року – Інститут літературознавчих студій (директор – доктор філологічних наук Любомир Сеник). Крім франкознавчого основними напрямками наукової роботи кафедри є дослідження “білих плям” в українській літературі, методика викладання української літератури в загальноосвітній та високій школах. Кафедра успішно виконує теми на державне замовлення.

Кафедра є провідною установою із захисту кандидатських та докторських дисертацій зі спеціальності 10.01.01 – українська література. Члени кафедри керують аспірантами і консультують докторантів, готують відгуки на кандидатські й докторські дисертації та автореферати дисертацій, виступають опонентами та рецензентами дисертаційних робіт на здобуття вчених ступенів кандидата і доктора філологічних наук, входять до складу спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських та докторських дисертацій за спеціальністю 10.01.01 – українська література.

Співробітники

5 курс

Викладацький розклад

Дослідження

Кафедра підтримує наукові контакти з підрозділами україністики університетів Польщі, Німеччини, Сербії, Угорщини.

Відійшов у вічність видатний український письменник і громадський діяч Роман Іваничук

18.09.2016 | 08:53

17 вересня 2016 року на 87 році життя відійшов у вічність видатний український письменник і громадський діяч Роман Іваничук.
Громадська і письменницька діяльність митця-патріота тісно пов’язана із Львівським національним університетом імені Івана Франка. У 1957 році Роман Іваничук закінчив філологічний факультет Львівського університету. Працював викладачем української мови й літератури на Львівщині. З 1960 року – член Спілки Письменників України. Упродовж 1963–1990 років завідував відділом прози журналу «Дзвін» (до 1990 року – «Жовтень»). Наприкінці 1980-х років Ро­ман Іваничук був у передових лавах борців за...

Вручення премії газети “Літературна Україна”

15.09.2016 | 18:34

У п’ятницю, 16 вересня 2016 року, об 11.30 год.
у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбудеться вручення премії газети “Літературна Україна” найкращим авторам 2016 року за участі Івана Драча, Михайла Сидоржевського, Станіслава Бондаренка.
Запрошуємо на зустріч.