Вітаємо на сторінці катедри сходознавства!
Наша молода катедра імені професора Ярослава Дашкевича є осередком відродження давніх сходознавчих традицій у Львівському університеті; унікальним центром вивчення мов, культур та історії Сходу, що пропонує студентам широкі можливості для академічного та професійного розвитку.
На нашій катедрі представлені такі мови Близького та Далекого Сходу: арабська, перська, турецька, китайська, японська.
У 2024-2025 навчальному році відкрито набір на арабську, перську, китайську та японську мови.
Співробітники катедри активно займаються науковою діяльністю, є авторами науково-методичних матеріалів; беруть участь у міжнародній співпраці; постійно підвищують свій професійний рівень, беручи участь у міжнародних конференціях, вебінарах та щорічних звітних конференціях.
Триває також спільний проєкт катедри сходознавства ЛНУ ім. Івана Франка і Спілки письменників України, Літературна премія імені Романа Гамади, яку щорічно вручають перекладачам за обраний художній текст, перекладений українською.
Сильною стороною катедри сходознавства як структурної частини філологічного факультету є те, що наші випускники здобувають фах не лише філологів-сходознавців, а й фахівців з української мови та літератури, керуючись засадами Т. Шевченка: “Учітесь, читайте, і чужому навчайтесь, й свого не цурайтесь”. Таке поєднання вивчення східних мов із глибшим дослідженням української мови та літератури дозволяє повніше зрозуміти рідну мову, що сприяє майбутній науково-педагогічній діяльності; кращому міжкультурному спілкуванню й більш точному перекладу зі східних мов. Наші випускники можуть викладати українську мову як іноземну, популяризуючи українську мову та культуру у країнах Сходу.
Наша катедра активно підтримує наукову діяльність студентів, заохочує участь у конференціях, семінарах та сприяє публікаціям в наукових журналах, зокрема Фестивалі науки університету.
Щороку ми організовуємо перекладацький семінар для студентів-сходознавців “Україна-Схід: полілог культур”, де студенти презентують свої переклади зі східних мов. Традіційними є також різноманітні заходи, що сприяють популяризації східних культур та мов, серед яких щорічний вебінар, присвячений звичаям та традиціям святкування Ноурузу.
Наші студенти є неодноразовими призерами Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальностей «Філологія. Східні мови: китайська» «Філологія. Східні мови: турецька», «Філологія. Переклад: арабська, перська мови». Беруть участь у наукових студентських конференціях, зокрема мультидисциплінарній студентській інтернет-конференції «Мозаїка наукової комунікації» та Всеукраїнській науковій конференції молодих філологів «VIVAT ACADEMIA».
Із життям катедри можна ознайомитись у розділі «Новини» або на наших сторінках в Facebook та Instagram.
Ми готуємо філологів-сходознавців, що успішно застосовують отримані знання та навички у освітніх, наукових галузях. Наші випускники, що продовжили наукову діяльність, стали кандидатами філологічних наук; інші працюють у дипломатичній сфері, в органах сектору безпеки та оборони України; є перекладачами у різних галузях, задіяні в IT-сфері, де потрібне знання східних мов, у сфері туризму, міжнародних авіасполучень тощо.
Серед наших випускників окрім тих, хто залишились викладати східні мови на рідній катедрі (Максимів О., Стельмах М., Яремчук І., Щупаківська О., Витичак У., Вишневська Н., Батюк І., Мацкевич А., Фатич С., Колосова О., Пасемко О., Гавдик Б.), успішно працевлаштувались і досягли успіхів у роботі:



Ось що розповідають наші студенти про навчання на катедрі сходознавства:
Міжнародна співпраця з країнами Близького та Далекого Сходу
Міжнародна співпраця з країнами Близького та Далекого Сходу є одним із ключових напрямів діяльності катедри сходознавства імені професора Ярослава Дашкевича. Така співпраця не лише сприяє підвищенню академічного рівня викладачів і студентів, а й відкриває нові можливості для міжкультурного діалогу та наукового обміну. Завдяки партнерству з провідними університетами, участі в міжнародних програмах і грантових проєктах катедра інтегрується в глобальний науково-освітній простір, збагачуючи свої освітні програми новими знаннями та досвідом.
Близький Схід
Арабська мова
Викладачі катедри активно беруть участь у міжнародних вебінарах, організованих провідними центрами близькосхідних студій, серед яких:
• Ексетерський університет (University of Exeter, Велика Британія),
• Чиказький університет (University of Chicago, США),
• Джорджтаунський університет (Georgetown University, США),
• Стенфордський університет (Stanford University, США),
• Торонтський університет (University of Toronto, Канада).
Для студентів-арабістів і викладачів відкрито грантові можливості навчання та стажування за програмою Erasmus+ в Стокгольмському університеті (Швеція).
Випускники, які працюють в арабських країнах (наприклад, в Об’єднаних Арабських Еміратах (United Arab Emirates), Лівані (Lebanon), Катарі (Qatar), Бахрейні (Bahrain)), регулярно запрошуються для зустрічей зі студентами.
Перська мова
Викладачі катедри беруть участь у міжнародних конференціях, серед яких:
• Доповідь доц. Максимів О.Й. на тему «Стратегії перекладу поетичних текстів з перської мови» (Translation Strategies for Persian Poetry Texts), яка відбулася 17-18 травня 2024 року в рамках міжнародної конференції «Азійські та африканські мови в усному та письмовому перекладі» (Asian and African Languages in Translation and Interpretation) у Ягеллонському університеті (Uniwersytet Jagielloński, Краків, Польща).
• Участь доц. Мацкевича А.Р. у проєкті “Training to Teach Online in Wartime and After (U-train)”, організованому за підтримки Шведського інституту (Swedish Institute, Швеція).
Турецька мова
Катедра тісно співпрацює з Інститутом Юнуса Емре (Yunus Emre Enstitüsü, Туреччина), філія якого знаходиться у м. Києві. Цей інститут організовує іспит Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) – єдиний міжнародно визнаний екзамен для підтвердження рівня володіння турецькою мовою. Інститут Юнуса Емре також забезпечує катедру навчальною літературою.
До початку повномасштабного вторгнення студенти навчалися турецькій мові безпосередньо з носіями мови, скерованими урядом Туреччини. Нині заняття з турецькими викладачами проводяться в онлайн-форматі.
Навчання студентів проходить у сучасно обладнаній аудиторії, створеній за підтримки турецьких спонсорів. Випускники катедри успішно працюють у таких компаніях, як Onur Taahhüt Taşımacılık İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş, Onur Energy Solutions, ТОВ ЕФЕ БЕТОН, а також у консульствах та мовних школах.
Далекий Схід
Китайська мова
Катедра співпрацює з провідними університетами Китаю, серед яких:
• Нанкінський університет (Nanjing University, 南京大学),
• Шанхайський університет міжнародних досліджень (Shanghai International Studies University, 上海外国语大学),
• Сіанський університет (Xi’an University, 西安大学).
Студенти катедри успішно навчаються у партнерських університетах. Зокрема, Фогараші Євгенія та Михальчич Тетяна проходили навчання в Нанкінському університеті (Nanjing University), демонструючи високий рівень знань та міжкультурної комунікації. Програма студентської мобільності дозволяє здобувачам освіти проходити річне навчання в Китаї. Наприклад, у 2024-2025 навчальному році двоє студенток катедри розпочали річну програму з вивчення китайської мови та літератури в Сіанському університеті (Xi’an University, 西安大学).
Також запрошуються лектори-носії мови для викладання китайської мови.
Значний внесок у розвиток навчального процесу зробило Посольство Китайської Народної Республіки в Україні, яке у 2024 році передало катедрі 20 сучасних комп’ютерів. Ця технічна підтримка дозволила оптимізувати навчальний процес і підвищити ефективність використання мультимедійних ресурсів під час занять.
Особливим досягненням катедри є наукові здобутки викладачів у провідних університетах Китаю. Зокрема, старший викладач катедри Андрій Павленок здобув науковий ступінь PhD у Центральному університеті національностей (Minzu University of China, 中央民族大学). Його дослідження в галузі китайської мови та культури сприяють розширенню наукового потенціалу катедри та розвитку міжкультурних зв’язків із Китаєм.
Японська мова
Катедра має прямі угоди про співпрацю та обмін студентами з низкою університетів Японії:
• Токійський університет іноземних мов (Tokyo University of Foreign Studies, 東京外国語大学),
• Університет Канаґави (Kanagawa University, 神奈川大学),
• Університет Ямаґучі (Yamaguchi University, 山口大学).
• Християнський університет Ібаракі (Ibaraki Christian University, 茨城キリシタン大学)
Також завдяки організації Pathways Japan студенти мають можливість стажуватися в таких навчальних закладах Японії як Кансайський університет (Kansai University, 関西大学), Міжнародний християнський університет, Академія іноземних мов Курашікі, Токійська міжнародна мовна академія. Ще одна організація, Асоціація підтримки українських студентів JSUS (Japanese Supports for Ukrainian Students), надавала змогу нашим студентам здобувати знання в Каґошімському коледжі кар’єрного дизайну та Японській мовній школі «Ніхонґо центр».
Так, у 2024-25 навчальному році на річній програмі навчання в Університеті Канаґави перебувають студентки третього курсу Анна Гарус і Анна Лисняк, а маґістрантка Аліна Баталова у 2024 р. навчалася за програмою японської мови для закордонних студентів при Кансайському інституті японської мови Японської фундації.
Катедра тісно співпрацює з Посольством Японії в Україні, Японською фундацією (Japan Foundation) та іншими міжнародними організаціями, завдяки чому реалізовано низку грантових проектів, мета яких покращення матеріально-технічної та навчально-методичної бази для вивчення японської мови.
Зокрема, у 2011 р. за підтримки Посольства Японії в Україні реалізовано «Проект грантової допомоги», в межах якого обладнано лінгафонну лабораторію. а також поповнено книжковий фонд катедри на понад 150 одиниць фахової літератури японською мовою. У 2021-2023 роках та у 2024 році від Японської фундації отримали нову навчальну та художню літературу, а також англомовні книги про культуру та історію Японії.
У 2017 році відкрито перший у Східній Європі Global Japan Office – офіційне представництвo Токійського університету іноземних мов, – cпівпраця з яким популяризує японську мову та культуру в Україні та україністику в Японії.
В різні часи в ЛНУ імені Франка японську мову викладали носії мови: Тойофуку Йоко, Шітанда Со, Хірано Такаші, Гара Масакі. Останнім часом студенти мають змогу долучатися до лекційних занять онлайн, які проводять викладачі японських університетів.
Студенти-японісти, а також викладачі катедри у 2023-2024 н. р. відвідували вебінари Токійського університету, Національного інституту японської літератури, Кіотського університету, Університету Отані, Німецького інституту японських студій, Гарвардського університету, Стенфордського університету, Мічиганського університету тощо.
Не лише студенти, але й викладачі катедри мають можливість підвищувати свій професійний рівень в навчальних закладах Японії. Зокрема, в Міжнародному центрі для викладачів японської мови в м. Кіта Урава, Кансайському інституті японської мови Японської фундації.
Останнім часом створена можливість підвищувати кваліфікацію онлайн. Так, у 2024 році в Токійському університеті іноземних мов відвідували онлайн-курси з предметів «Японська мова» (Колосова О.Б.) і «Мова та медіа» (Колосова О.Б. та Батюк І.Ю.). Доцент катедри Забуранна О.В. навчалася в Японії за магістерською програмою, а також закінчила курс докторантури в Токійському університеті іноземних мов, неодноразово перебувала в Японії на короткострокових та довгострокових стажуваннях для викладачів японської мови.
Також викладачі японської мови відвідують семінари для вдосконалення викладацької майстерності, які організовує Японська фундація та Всеукраїнська асоціація викладачів японської мови ウクライナ日本語教師会.
Корейська мова
Розпочато співпрацю з Корейським освітнім центром (Korean Education Center, Україна) у вересні 2023 року. Основні напрями співпраці:
• Надання навчальної літератури на суму понад 3000 доларів США за грантовими програмами;
• Організація спільних конференцій, наприклад, конференції «Кореєзнавство в Україні» (весна 2024, м. Київ);
• Підписання меморандуму про взаєморозуміння між Львівським університетом та Корейським освітнім центром 25 вересня 2024 року.
У вересні 2023 року старший викладач катедри Петро Маланюк встановив тісні зв’язки з Корейським освітнім центром, а навесні 2024 року брав участь у конференції «Кореєзнавство в Україні», організованій Центром у Києві. Студентам, що вивчають корейську мову, регулярно надається інформація про грантові програми, зокрема Президентську грантову програму для навчання в Республіці Корея. Також відбувається обмін навчальною літературою та розвитку співпраці з корейськими науково-освітніми установами.