Запрошуємо на навчання!
Для абітурієнтів ОС Бакалавр
Для абітурієнтів ОС Магістр
Як знайти е-кабінет вступника? Поради для абітурієнтів
Кафедра готує спеціалістів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів за спеціальністю 035 Філологія (спеціалізація – 035.01 Українська мова та література, освітня програма – «Літературна творчість» ). З 2002 при кафедрі діє аспірантура. За час існування кафедри захищено 2 докторських і 16 кандидатських дисертацій.
Особливості навчання: вивчення фахових (нормативних та вибіркових) дисциплін, поєднання теоретичного навчання з фольклорною, діалектологічною, музейно-архівною та педагогічною практиками; можливість отримати додаткову кваліфікацію зі світової літератури; органічне поєднання загальноєвропейського педагогічного досвіду й національних українських дидактичних напрацювань; можливість участі у програмах міжнародної академічної мобільності (за умови вільного володіння іноземними мовами, на конкурсній основі).
Випускники кафедри можуть працювати в науковій, літературно-видавничій та освітній галузях; на викладацьких, науково-дослідних та адміністративних посадах у закладах вищої освіти та наукових інституціях (як викладач-асистент, молодший науковий співробітник); бути висококваліфікованим керівником літературної студії для обдарованої молоді; працювати у друкованих та електронних засобах масової інформації, у різноманітних спілках та фундаціях гуманітарного спрямування, у музеях, мистецьких і культурних центрах (як філолог, літературознавець, менеджер культурних проєктів); у PR- та IT-сферах, де потрібні люди з оригінальними ідеями і творчим мисленням; надавати послуги зі створення, аналізу, оцінювання, редагування текстів; як професійний літератор, представляти українську культуру на світовому рівні.
Освітні програми кафедри для тих, хто прагне:
Наукові семінари кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства на 2021-2022 н.р.
24 листопада 2021 року, 13.30 – Михайло Гнатюк, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Письменник у контексті свого часу: Іван Франко і його епоха”
15 грудня 2021 року, 13.30 – Олександр Боронь, доктор філологічних наук, завідувач відділу шевченкознавства Інституту літератури НАН України, “Тарас Шевченко і теорія літератури”
3 лютого 2022 року, 13:30 – Микола Ільницький, член-кореспондент НАН України, доктор філологічних наук, професор кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Перечитування як модус існування літератури” (на основі монографії “Читаючи, перечитуючи: Літературознавчі статті, портрети, роздуми”, 2019)
2 березня 2022 року, 13:30 – Марія Зубрицька, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Між дійсністю та уявою: трансформація просторової ідентичності в українській поезії ХІХ століття”
6 квітня 2022 року, 13:30 – Мар’яна Гірняк, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Дискурс мистецтва у драматургії Лесі Українки”
4 травня 2022 року, 13:30 – Василь Будний, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Василь Стефаник у Чехії: прижиттєва критична і перекладна рецепція”
1 червня 2022 року, 13:30 – Уляна Федорів, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Травматичний досвід війни та репрезентація образу дитини в сучасній українській літературі”
“Вступ до літературознавства”, “Теорія літератури”, “Історія українського літературознавства”, “Історія світової літератури”, “Порівняльне літературознавство”, “Теорія і практика перекладу”, “Історія літературної художньої критики”, “Українське еміграційне літературознавство”, “Антропологія літератури”, “Розвиток теоретичних концепцій в українському літературознавстві XIX-XX ст.”, “Іван Франко і проблеми теорії літератури”, “Літературна герменевтика”, “Семіотика літератури”, “Українська література ХХ-ХХI ст.: ключі до постколоніалізму”, “Інтерпретація художнього тексту: теорія і практика”, “Українська інтелектуальна проза”, “Рецептивна поетика”, “Повоєнна еміграційна критика”, “Література та мистецтво в контексті суспільних змін”; спецкурсів – “Текстологія”, “Літературознавча думка в Західній Україні 20-30-х рр. ХХ ст.”, “Основи літературної комунікації”, “Історіографія українського літературознавства”, “Тарас Шевченко і світова література”, “Теоретична рамка перечитування української класики”, “Основні проблеми теорії літератури”, “Художній та теоретичний дискурс українського Модерну”, “Методологія літературознавчих студій”, “Літературна мапа Нобелівської премії”, “Пам’ять та покоління”,, “Теорія художнього часу, простору та ритму тексту”, “Еволюція художнього світогляду Івана Франка”, “Соцреалістичний канон в українській літературі: сучасне перепрочитання”.
“Порівняльне літературознавство” (В. Будний, М. Ільницький. Львів, 2007; К., 2008), курс лекцій “Історія української літературної критики (ХІХ – початок ХХ ст.)” (М. Гнатюк, Брно-Львів, 2013) , навчальний посібник “Українська літературознавча думка ХХ століття (Західна Україна, еміграція)” (М.Ільницький, 2015), а також низку наукових перекладів. Головні напрями наукових досліджень: ідейно-естетична та інтерпретаційна концепції модерної доби, теорія літературного процесу, проблеми наратології, імагології, рецепції, ідентичності, поетики досвіду і антропології літератури. Опубліковано чимало наукових праць, зокрема, збірник “Слово про вченого (до 75-річчя з дня народження Миколи Ільницького” (Львів, 2009); “Мистецтво творять шал і розум (до 100-річчя від дня народження Богдана Ігора Антонича)” (Львів, 2009).
“Класична поетика і естетика постмодерної доби: заперечення чи трансформація?” (2003), “Література в системі міждисциплінарних зв’язків” (2007), “Осягаючи літературу на перехрестях віку (до 75-річчя з дня народження Миколи Ільницького)” (2009), “Мистецтво творять шал і розум” (до 100-річчя від дня народження Богдана Ігоря Антонича)» (2009)”. “Література на пограниччі: амбівалентність, гібридність, долання кордонів” (2012), “Генераційний феномен як бунт і де(кон)струкція” (2017), «Література та історія: антропос-топос-тропос» (2021).
Кафедра підтримує наукові контакти з Варшавським, Яґеллонським, Ряшівським, Познананськм, Вроцлавським університетами та Університетом імені Адама Міцкевича (Польща), Інститутами славістики Віденського та Зальцбурзького університетів (Австрія), Університетом Гумбольдта в Берліні та Університетом міста Вюрцбурґ (Німеччина), Гронінгенським університетом (Нідерланди), Університетом імені Монаша (Австралія) та Інститутом українознавчих досліджень Едмонтонського університету (Канада).
Студенти кафедри є переможцями та призерами різноманітних конкурсів наукових робіт та олімпіад, учасниками Всеукраїнських та Міжнародних конференцій, беруть активну участь в культурно-мистецькому та громадському житті університету. Зокрема:
Кафедра теорії літератури та порівняльного літературознавства – один із провідних освітніх та наукових центрів України та Європи. Спираючись на міцні основи філологічної традиції Львівського національного університету імені Івана Франка, кафедра продовжує розвивати надбання літературознавчої наукової школи у філологічній царині. На кафедрі готують фахівців з літературної творчості, теорії літератури, компаративістики. Кафедра теорії літератури та порівняльного літературознавства є унікальним науково-освітнім осередком, у якому апробовані найактуальніші курси в царині гуманітаристики – “Теорія літератури” (англійською мовою), “Порівняльне літературознавство”, “Теорія та історія критики”, “Розвиток теоретичних концепцій в українському літературознавстві XIX-XX ст.”, “Українська інтелектуальна проза”, “Семіотика літератури”, “Антропологія літератури”, “Рецептивна поетика”, “Інтерпретація художнього тексту: теорія та практика”, “Літературна герменевтика”, “Теорія і практика художнього перекладу”, “Теорія художнього часу, простору та ритму тексту” тощо.
На кафедрі працюють авторитетні науковці, відомі в міжнародних наукових колах. Це автори впливових монографій, які беруть участь у міжнародних наукових форумах, наукових проєктах тощо. Серед викладачів – знані теоретики та історики літератури, компаративісти, перекладачі художньої літератури, популяризатори української літератури. Працівники кафедри зоорієнтовані на зміцнення науково-інтелектуальної бази країни, формування нових поколінь української інтелектуальної еліти – освічених, свідомих, духовно багатих громадян.
Кафедра теорії літератури та порівняльного літературознавства зорієнтована на підтримку свого високого статусу одного з провідних наукових та освітніх центрів у царині літературознавства, розвиток інтелектуального середовища та популяризацію гуманітаристики серед молодого покоління, утвердження традицій львівської компаративістичної школи. Кафедра має бути престижним місцем здобуття спеціальності для філологічно обдарованих молодих людей, осередком культурного прогресу та міжнародної співпраці, центром популяризації української літератури в Європі та світі.
завідувачГНАТЮК Михайло | завідувач |
професорГАЛЕТА Олена | професор |
професорІЛЬНИЦЬКИЙ Микола | професор |
професорЛЕГКИЙ Микола | професор |
доцентБУДНИЙ Василь | доцент |
доцентГІРНЯК Мар’яна | доцент |
доцентЗУБРИЦЬКА Марія | доцент |
доцентЛУЧУК Тарас | доцент |
доцентСАЛІЙ Олександра | доцент |
доцентФЕДОРІВ Уляна | доцент |
доцентЧЕЛЕЦЬКА Мар’яна | доцент |
старший лаборантДАЦЮК Галина | старший лаборант |
старший лаборант, асистент (сумісник)ТЕПЛА Юлія | старший лаборант, асистент (сумісник) |
Підручники:
Посібники:
Методичні рекомендації:
“Теорія літератури” (автор – професор Олена Галета)
Наукові семінари кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства на 2021-2022 н.р.
24 листопада 2021 року, 13.30 – Михайло Гнатюк, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Письменник у контексті свого часу: Іван Франко і його епоха”
15 грудня 2021 року, 13.30 – Олександр Боронь, доктор філологічних наук, завідувач відділу шевченкознавства Інституту літератури НАН України, “Тарас Шевченко і теорія літератури”
3 лютого 2022 року, 13:30 – Микола Ільницький, член-кореспондент НАН України, доктор філологічних наук, професор кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Перечитування як модус існування літератури” (на основі монографії “Читаючи, перечитуючи: Літературознавчі статті, портрети, роздуми”, 2019)
2 березня 2022 року, 13:30 – Марія Зубрицька, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Між дійсністю та уявою: трансформація просторової ідентичності в українській поезії ХІХ століття”
6 квітня 2022 року, 13:30 – Мар’яна Гірняк, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Дискурс мистецтва у драматургії Лесі Українки”
4 травня 2022 року, 13:30 – Василь Будний, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Василь Стефаник у Чехії: прижиттєва критична і перекладна рецепція”
1 червня 2022 року, 13:30 – Уляна Федорів, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Травматичний досвід війни та репрезентація образу дитини в сучасній українській літературі”.
Тематика магістерських робіт (2021-2022 н. р.)
Літературна творчість
№ п/п | Прізвище, ім’я,
по батькові студента |
Тема роботи | Науковий керівник |
1. | Кудибин Людмила Федорівна | Інтертекстуальний код роману Костя Москальця «Вечірній мед» | Доц. Гірняк М. О. |
2. | Сигляник Уляна Іванівна | Ностальгія та іронія в еміграційній прозі Богдана Нижанківського як способи взаємодії із втраченим минулим | Проф. Галета О. І. |
3. | Хомик Оксана Миколаївна | «Пальмове гилля» Агатангела Кримського: поетична збірка як суцільний текст | Доц. Лучук Т. В. |
Українська мова та література (Денна форма навчання)
№ п/п | Прізвище, ім’я,
по батькові студента |
Тема роботи | Науковий керівник |
1. | Антонюк Марія Петрівна | Синтез словесного та візуального в українському графічному романі (на прикладі творів про сучасну російсько-українську війну) | Доц. Федорів У. М. |
2. | Думич Ірина Володимирівна | Образ Дніпра у ліриці українських романтиків | Доц. Будний В. В. |
3. | Кругова Катерина
Ігорівна |
Поетика жанру фентезі: концепція фікціонального світу, правила сюжетобудови і система персонажів | Доц. Будний В. В. |
Українська мова та література (Заочна форма навчання)
№ п/п | Прізвище, ім’я,
по батькові студента |
Тема роботи | Науковий керівник |
1. | Лущак Мар’яна Юріївна | Міжпоколіннєвий епістолярний діалог кінця ХХ – початку ХХІ століття: проблеми літератури і мистецтва | Проф. Гнатюк М. І. |
Вісник Львівського університету. Серія філологічна. Випуск 67. Частина 1.
Вісник Львівського університету. Серія філологічна. Випуск 67. Частина 2.
Підручники:
Посібники:
Методичні рекомендації:
“Теорія літератури” (автор – професор Олена Галета)
Теоретичні проблеми літератури та порівняльного літературознавства вивчалися у Львівському університеті ще з часу його функціонування як класичного європейського університету ХІХ – ХХ ст. Вони були частиною літературознавчих досліджень у галузі української, слов’янської словесності, германістики та романістики. Свій родовід кафедра веде з 1909 року, коли у Львівському університеті було відкрито кафедру порівняльного літературознавства. Її першим завідувачем був Ян Каспрович. Значним внеском у теоретичне осмислення проблем літератури та компаративістики були праці Івана Франка, які особливо активізувалися в період підготовки до викладів в університеті. Тут працювали видатні вчені в галузі теорії літератури та порівняльного літературознавства, як-от: К. Студинський, О. Колесса, М. Возняк. У міжвоєнний період (1918 – 1939 рр.) в університеті працювали яскраві представники польської науки теорії літератури, зокрема автор тритомного підручника «Теорія літератури» Стефанія Скварчинська, один із творців феноменологічної теорії в літературознавстві Роман Інгарден. Теоретичні напрацювання львівських учених літературознавців радянського періоду цілком вкладалися в літературознавчий дискурс радянської науки про літературу. Значний вклад у цей час внесли у вивчення теорії та компаративістики видатні вчені-літературознавці О. Чичерін, І. Денисюк та ін.
Новий етап у вивченні теорії літератури та компаративістики пов’язаний з періодом незалежності України. У 2001 році в університеті створена кафедра теорії літератури та порівняльного літературознавства, завданням якої було дати новий імпульс теоретичним та компаративістичним напрацюванням вчених-літературознавців університету та всієї України. З 2001 до 2018 рр. кафедру очолював член-кореспондент НАН України, професор Микола Ільницький, з 2018 року – професор Михайло Гнатюк. За час існування кафедри склався колектив учених (3 докторів філологічних наук та 6 кандидатів філологічних наук), які роблять вагомий внесок у розвиток філологічної науки.
З 2010 р. кафедра готує випускників за освітньою програмою “Літературна творчість” другого (магістерського) освітньо-наукового рівня вищої освіти для здобувачів зі спеціальності 035 Філологія, а з 2019 року – першого (бакалаврського) освітньо-наукового рівня вищої освіти для здобувачів зі спеціальності 035 Філологія.
Для абітурієнтів ОС Бакалавр
Для абітурієнтів ОС Магістр
Як знайти е-кабінет вступника? Поради для абітурієнтів
Шановні абітурієнти ОР Бакалавр і ОР Магістр!
Запрошуємо до участи у Днях відкритих дверей філологічного факультету!
РЕЄСТРАЦІЯ ДЛЯ ВСІХ ОХОЧИХ!
РЕЄСТРАЦІЯ ДЛЯ ВСІХ ОХОЧИХ!
Шановні колеги,
кафедра теорії літератури та порівняльного літературознавства
Львівського національного університету імені Івана Франка
запрошує на науково-методологічний семінар,
що відбудеться на платформі Zoom у понеділок, 2 травня, о 13:30.
Тема семінару:
“НАРОДНА КУЛЬТУРА ЯК ЕЛЕМЕНТ ПОБУДОВИ КУЛЬТУРНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ:
на матеріалі української дитячої літератури””
Доповідачка: Катажина ЯКУБОВСЬКА-КРАВЧИК,
доктор гуманістики, ад’юнкт,
в.о. завідувача кафедри україністики Варшавського університету
Модератор: д. філол. н., проф. Олена Галета
Запрошуємо усіх охочих!
Технічні умови підключення – у мережах
14.02.2022 року відбулося засідання науково-методологічного семінару кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства. Із доповіддю на тему “ПЕРЕЧИТУВАННЯ ЯК МОДУС ІСНУВАННЯ ЛІТЕРАТУРИ” виступив член-кореспондент Національної академії наук України, доктор філологічних наук, професор кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка Микола Миколайович Ільницький. До Вашої уваги – світлини із місця події онлайн:
Читати »15 грудня 2021 року відбувся науково-методологічний семінар кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства на тему “Тарас Шевченко і теорія літератури”, на якому доктор філологічних наук, завідувач відділу шевченкознавства Інституту літератури імені Т. Шевченка НАН України Олександр Боронь представив видання “Шевченківська енциклопедія: Теорія літератури. Мова”, що вийшло 2021 року у видавництві “Ліра-К”. У цьому виданні зібрано статті, у яких комплексно досліджено теоретико-літературні проблеми творчості Тараса Шевченка, її провідні теми і мотиви, головні образи-концепти, представлено жанрові й поетикальні особливості, а також особливості мови Шевченка. Доповідач розповів...
Читати »Наукові семінари кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства на 2021-2022 н.р.
24 листопада 2021 року, 13.30 – Михайло Гнатюк, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Письменник у контексті свого часу: Іван Франко і його епоха”
15 грудня 2021 року, 13.30 – Олександр Боронь, доктор філологічних наук, завідувач відділу шевченкознавства Інституту літератури НАН України, “Тарас Шевченко і теорія літератури”
3 лютого 2022 року, 13:30 – Микола Ільницький, член-кореспондент НАН України, доктор філологічних наук, професор кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Перечитування як модус існування літератури” (на основі монографії “Читаючи, перечитуючи: Літературознавчі статті, портрети, роздуми”, 2019)
2 березня 2022 року, 13:30 – Марія Зубрицька, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Між дійсністю та уявою: трансформація просторової ідентичності в українській поезії ХІХ століття”
6 квітня 2022 року, 13:30 – Мар’яна Гірняк, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Дискурс мистецтва у драматургії Лесі Українки”
4 травня 2022 року, 13:30 – Василь Будний, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Василь Стефаник у Чехії: прижиттєва критична і перекладна рецепція”
1 червня 2022 року, 13:30 – Уляна Федорів, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, “Травматичний досвід війни та репрезентація образу дитини в сучасній українській літературі”.