Кафедра теорії літератури та порівняльного літературознавства

  • Про кафедру
  • Співробітники
  • Конференції
  • Навчальні курси
  • Викладацький розклад
  • Новини

Кафедра теорії літератури та порівняльного літературознавства заснована 2001 року на філологічному факультеті. Однак свій родовід кафедра веде з 1909 року, коли у Львівському університеті було відкрито Кафедру порівняльного літературознавства. Її першим завідувачем був Ян Каспрович.
Проф. Микола Ільницький – завідувач кафедри у 2001-2018 рр.  З 2018 року кафедру очолив проф. Михайло Гнатюк.
Професорсько-викладацький склад: проф. Микола Ільницький, проф. Михайло Гнатюк, проф. Олена Галета, доц. Василь Будний, доц. Мар’яна Гірняк, доц. Марія Зубрицька, доц. Тарас Лучук, доц. Уляна Федорів, доц. Мар’яна Челецька, доц. Зоряна Дрозда, ст.лаборант Юлія Тепла.

Кафедра  забезпечує викладання таких курсів: “Вступ до літературознавства”, “Теорія літератури”, “Історія українського літературознавства”, “Історія світової літератури”, “Порівняльне літературознавство”, “Теорія і практика перекладу”, “Історія літературної художньої критики”, “Українське еміграційне літературознавство”, “Антропологія літератури”, “Розвиток теоретичних концепцій в українському літературознавстві XIX-XX ст.”, “Іван Франко і проблеми теорії літератури”,  “Літературна герменевтика”, “Семіотика”, “Українська література ХХ ст. і ключі до постколоніалізму”, Українська інтелектуальна проза”, “Рецептивна поетика”, “Повоєнна еміграційна критика”, “Література та мистецтво в контексті суспільних змін”; спецкурсів – “Текстологія”, “Літературознавча думка в Західній Україні 20-30-х рр. ХХ ст.”, “Основи літературної комунікації”, “Історіографія українського літературознавства”, “Тарас Шевченко і світова література”, “Теоретична рамка перечитування української класики”, “Основні проблеми теорії літератури”, “Художній та теоретичний дискурс українського модернізму”, “Методологія літературознавчих студій”, “Літературна мапа Нобелівської премії”, “Пам’ять та покоління”.

Опубліковано підручник “Порівняльне літературознавство” (В. Будний, М. Ільницький. Львів, 2007; К., 2008), курс лекцій “Історія української літературної критики (ХІХ – початок ХХ ст.)” (М. Гнатюк, Брно-Львів, 2013) , навчальний посібник “Українська літературознавча думка ХХ століття (Західна Україна, еміграція)” (М.Ільницький, 2015), а також низку наукових  перекладів. Головні напрями наукових досліджень: ідейно-естетична та інтерпретаційна концепції модерної доби, теорія літературного процесу, проблеми наратології, імагології, рецепції, ідентичності, поетики досвіду і антропології літератури. Опубліковано чимало наукових праць, зокрема, збірник “Слово про вченого (до 75-річчя з дня народження Миколи Ільницького” (Львів, 2009); “Мистецтво творять шал і розум (до 100-річчя від дня народження Богдана Ігора Антонича)” (Львів, 2009). З 2002 при кафедрі діє аспірантура. За час існування кафедри захищено 2 докторських і 12 кандидатських дисертації.

Кафедра підготувала міжнародні конференції “Класична поетика і естетика постмодерної доби: заперечення чи трансформація?” (2003), “Література в системі міждисциплінарних зв’язків” (2007), “Література на пограниччі: амбівалентність, гібридність, долання кордонів” (2012), “Генераційний феномен як бунт і де(кон)струкція” (2017).

Науковці кафедра підтримують контакти з Варшавським, Яґеллонським, Ряшівським, Познананськм, Вроцлавським університетами та Університетом імені Адама Міцкевича (Польща), Інститутами славістики Віденського та Зальцбурзького університетів (Австрія), Університетом Гумбольдта в Берліні та Університетом міста Вюрцбурґ (Німеччина), Гронінгенським університетом (Нідерланди), Університетом імені Монаша (Австралія) та Інститутом українознавчих досліджень Едмонтонського університету (Канада).

 

електронна адреса кафедри – tlcls.dep.philology@lnu.edu.ua , teorija.lnu@gmail.com

 

Співробітники

завідувачГНАТЮК Михайлозавідувач
професорГАЛЕТА Оленапрофесор
професорІЛЬНИЦЬКИЙ Миколапрофесор
доцентБУДНИЙ Васильдоцент
доцентГІРНЯК Мар’янадоцент
доцентЗУБРИЦЬКА Маріядоцент
доцентЛУЧУК Тарасдоцент
доцентФЕДОРІВ Улянадоцент
доцентЧЕЛЕЦЬКА Мар’янадоцент
старший лаборантДАЦЮК Галинастарший лаборант
старший лаборант, (сумісник)ТЕПЛА Юліястарший лаборант, (сумісник)

1 курс

2 курс

3 курс

4 курс

5 курс

6 курс

Викладацький розкладВідкрита лекція Олени Галети

21.04.2021 | 13:28

Шановні колеги,

кафедра теорії літератури та порівняльного літературознавства запрошує на відкриту лекцію д. філол. н. Олени Галети на тему “Афективний поворот: поетика стану у прозі Богдана Ігоря Антонича”, яка відбудеться у вівторок, 27 квітня, о 16:30.

На підставі рукопису недописаного роману Антонича “На другому березі” буде проаналізовано основні типи текстових змін, які свідчать про становлення “поетики стану”, що виводить письмо за межі дихотомій суб’єкта й об’єкта, Ероса і Танатоса, людського й не-людського – за рамки індивідуалізму і самої мови, у сферу інтерсуб’єктивного та...

Читати »

Магістрантка філологічного факультету Ангеліна Паращина – серед переможців Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з української мови та літератури!

21.04.2021 | 11:54

Маґістрантка Ангеліна Паращина під керівництвом доцентки кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Мар’яни Гірняк посіла друге місце у другому турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з роботою «Жіноча старість у сучасному українському романі: екзистенційний досвід і художня репрезентація».
Цьогоріч ІІ тур конкурсу відбувався в Києві, на факультеті української філології та літературної творчости імені Андрія Малишка Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова.
Робота Ангеліни витримала серйозну конкуренцію, адже галузева комісія конкурсу розглянула 94 студентські наукові роботи, що надійшли до Києва із 54-х закладів...

Читати »

Звітна наукова конференція Львівського університету

01.02.2021 | 17:00

2–3 лютого 2021 року триватимуть засідання Секції філологічних наук Звітної наукової конференції Львівського національного університету імені Івана Франка.
Пленарне засідання розпочнеться 2 лютого 2021 року о 10:00 год.
Засідання підсекцій відбуватимуться 3 лютого з 10:00 год.
Засідання відбуватимуться у форматі відеоконференцій.
Програма Звітної наукової конференції (завантажити).
 
Нижче подаємо посилання на сторінки відеоконференцій пленарного засідання і підсекцій:
Пленарне засідання
https://us02web.zoom.us/j/5162879103?pwd=eUtPMWNtMERkdUxEaGJFbWZzM2tLZz09
Meeting ID: 516 287 9103
Passcode: 3a5jmN
Підсекція української мови
https://us02web.zoom.us/j/83733479477?pwd=NVFRamRYdUpLTmNJMGl1REhpRjFLQT09
Meeting ID: 837 3347 9477
Passcode: i3Zie7
Підсекція української літератури
https://us04web.zoom.us/j/5737663371?pwd=ZHpPeW8veDk5MkJJYnA1cEwwcmVCQT09
Meeting ID: 573 766 3371
Passcode: 21435
Підсекція...

Читати »

Відкрита лекція Уляни Федорів

10.11.2020 | 23:55

Шановні викладачі, аспіранти, студенти та всі зацікавлені!
 
Кафедра теорії літератури та порівняльного літературознавства запрошує на відкриту лекцію к. філол. н. “Постколоніальна парадигма інтерпретації художнього тексту”,  яка відбудеться в рамках курсу “Інтерпретація художнього тексту: теорія  та практика”, 12.11.2020 р. о 15.00 на платформі zoom.

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/6224618067?pwd=L09pVFFsQjBnNnVTWnV1QTJldkhydz09

Meeting ID: 622 461 8067
Passcode: 5hT2HR

Читати »

Дистанційне навчання. Кафедра теорії літератури та порівняльного літературознавства

08.04.2020 | 18:17

Інформація щодо дистанційного навчання на період  з 3 квітня 2020 року до 24 квітня 2020 року з курсів,  які проводить Кафедра теорії літератури та порівняльного літературознавства, міститься  на відповідних сторінках курсів на сайті філологічного факультету.
Відповідальна за інтернет-сторінку Кафедра української мови доцент Уляна Федорів.

Читати »