Освітні програми кафедри:
Кафедра готує спеціалістів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів за спеціальністю 035 Філологія (спеціалізація – 035.01 Українська мова та література, освітня програма – «Літературна творчість» ). З 2002 при кафедрі діє аспірантура. За час існування кафедри захищено 2 докторських і 16 кандидатських дисертацій.
Особливості навчання: вивчення фахових (нормативних та вибіркових) дисциплін, поєднання теоретичного навчання з фольклорною, діалектологічною, музейно-архівною та педагогічною практиками; можливість отримати додаткову кваліфікацію зі світової літератури; органічне поєднання загальноєвропейського педагогічного досвіду й національних українських дидактичних напрацювань; можливість участі у програмах міжнародної академічної мобільності (за умови вільного володіння іноземними мовами, на конкурсній основі).
Випускники кафедри можуть працювати в науковій, літературно-видавничій та освітній галузях; на викладацьких, науково-дослідних та адміністративних посадах у закладах вищої освіти та наукових інституціях (як викладач-асистент, молодший науковий співробітник); бути висококваліфікованим керівником літературної студії для обдарованої молоді; працювати у друкованих та електронних засобах масової інформації, у різноманітних спілках та фундаціях гуманітарного спрямування, у музеях, мистецьких і культурних центрах (як філолог, літературознавець, менеджер культурних проєктів); у PR- та IT-сферах, де потрібні люди з оригінальними ідеями і творчим мисленням; надавати послуги зі створення, аналізу, оцінювання, редагування текстів; як професійний літератор, представляти українську культуру на світовому рівні.
Освітні програми кафедри для тих, хто прагне:
- здобути ґрунтовні знання з лінгвістики та літературознавства;
- оволодіти знаннями й уміннями психолого-педагогічних особливостей навчально-виховного процесу, сучасними педагогічними підходами та технологіями;
- набути необхідні знання та навички у сфері теорії та практики творчого письма;
- оволодіти навичками редагування художніх та наукових текстів;
- навчитися провадити та презентувати філологічні, зокрема літературознавчі, дослідження;
- опанувати методологію аналізу та інтерпретації літературних текстів;
- вміти працювати з науковою літературою;
- розуміти роль літератора у структурі соціальних комунікацій;
- усвідомлювати особливості українського літературного процесу у європейському та світовому контекстах;
- застосовувати естетичні критерії при поцінуванні письмових та усних текстів різних жанрів і стилів;
- стати конкурентним у світі сучасних інформаційних технологій, коли цінуються фахівці, які вміють творчо застосувати знання і навички у складних, нестандартних ситуаціях, генерувати нові креативні ідеї;
- знати історичні надбання та новітні досягнення філології, вільно орієнтуватися в лінгвістичних та літературознавчих школах та напрямках;
- розглядати літературу і мистецтво в контексті суспільних змін, визначати пріоритети у формуванні національної культурної політики;
- інтерпретувати художні твори як індивідуалізоване втілення колективного культурного досвіду;
- вміти застосовувати знання про експресивні, емоційні, логічні засоби мови для організації успішної комунікації;
- оволодіти сучасними педагогічними методами, інформаційними технологіями, інноваційними підходами до викладання у вищій школі;
- ставити дослідницькі питання, визначати методологічний інструментарій, провадити науковий пошук та презентувати результати індивідуальних досліджень.
Професорсько-викладацький склад:
- професор Михайло Гнатюк
- професор Микола Ільницький
- професор Олена Галета
- доцент Василь Будний
- доцент Мар’яна Гірняк
- доцент Марія Зубрицька
- доцент Тарас Лучук
- доцент Уляна Федорів
- доцент Мар’яна Челецька
- асистент Юлія Тепла
Кафедра забезпечує викладання таких курсів:
“Вступ до літературознавства”, “Теорія літератури”, “Історія українського літературознавства”, “Історія світової літератури”, “Порівняльне літературознавство”, “Теорія і практика перекладу”, “Історія літературної художньої критики”, “Українське еміграційне літературознавство”, “Антропологія літератури”, “Розвиток теоретичних концепцій в українському літературознавстві XIX-XX ст.”, “Іван Франко і проблеми теорії літератури”, “Літературна герменевтика”, “Семіотика літератури”, “Українська література ХХ-ХХI ст.: ключі до постколоніалізму”, “Інтерпретація художнього тексту: теорія і практика”, “Українська інтелектуальна проза”, “Рецептивна поетика”, “Повоєнна еміграційна критика”, “Література та мистецтво в контексті суспільних змін”; спецкурсів – “Текстологія”, “Літературознавча думка в Західній Україні 20-30-х рр. ХХ ст.”, “Основи літературної комунікації”, “Історіографія українського літературознавства”, “Тарас Шевченко і світова література”, “Теоретична рамка перечитування української класики”, “Основні проблеми теорії літератури”, “Художній та теоретичний дискурс українського Модерну”, “Методологія літературознавчих студій”, “Літературна мапа Нобелівської премії”, “Пам’ять та покоління”,, “Теорія художнього часу, простору та ритму тексту”, “Еволюція художнього світогляду Івана Франка”, “Соцреалістичний канон в українській літературі: сучасне перепрочитання”.
Опубліковано такі підручники та посібники:
“Порівняльне літературознавство” (В. Будний, М. Ільницький. Львів, 2007; К., 2008), курс лекцій “Історія української літературної критики (ХІХ – початок ХХ ст.)” (М. Гнатюк, Брно-Львів, 2013) , навчальний посібник “Українська літературознавча думка ХХ століття (Західна Україна, еміграція)” (М.Ільницький, 2015), а також низку наукових перекладів. Головні напрями наукових досліджень: ідейно-естетична та інтерпретаційна концепції модерної доби, теорія літературного процесу, проблеми наратології, імагології, рецепції, ідентичності, поетики досвіду і антропології літератури. Опубліковано чимало наукових праць, зокрема, збірник “Слово про вченого (до 75-річчя з дня народження Миколи Ільницького” (Львів, 2009); “Мистецтво творять шал і розум (до 100-річчя від дня народження Богдана Ігора Антонича)” (Львів, 2009).
Кафедра підготувала міжнародні та всеукраїнські конференції :
“Класична поетика і естетика постмодерної доби: заперечення чи трансформація?” (2003), “Література в системі міждисциплінарних зв’язків” (2007), “Осягаючи літературу на перехрестях віку (до 75-річчя з дня народження Миколи Ільницького)” (2009), “Мистецтво творять шал і розум” (до 100-річчя від дня народження Богдана Ігоря Антонича)» (2009)”. “Література на пограниччі: амбівалентність, гібридність, долання кордонів” (2012), “Генераційний феномен як бунт і де(кон)струкція” (2017), «Література та історія: антропос-топос-тропос» (2021), «На перехрестях віку: на пошану Миколи Ільницького» (2024).
Міжнародні контакти:
Кафедра підтримує наукові контакти з Варшавським, Яґеллонським, Ряшівським, Познананськм, Вроцлавським університетами та Університетом імені Адама Міцкевича (Польща), Інститутами славістики Віденського та Зальцбурзького університетів (Австрія), Університетом Гумбольдта в Берліні та Університетом міста Вюрцбурґ (Німеччина), Гронінгенським університетом (Нідерланди), Університетом імені Монаша (Австралія) та Інститутом українознавчих досліджень Едмонтонського університету (Канада).
Студентське життя кафедри:
Студенти кафедри є переможцями та призерами різноманітних конкурсів наукових робіт та олімпіад, учасниками Всеукраїнських та Міжнародних конференцій, беруть активну участь в культурно-мистецькому та громадському житті університету. Зокрема:
- Ангеліна Паращина посіла II місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Українська мова, література (з методикою їх викладання)»
- Марія Русановська стала призеркою ХІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, а також гідно представила кафедру на Міжнародній науковій конференції молодих україністів і дослідників слов’янознавства (Варшавський університет)
- Катерина Затула – активна учасниця гуртка художнього слова
- Ангеліна Паращина та Марія Русановська здобули Обласну премію імені В’ячеслава Чорновола
- Анастасія Войчук – стипендіатка премії Студентського уряду за активну участь у житті Університету
- Марія Русановська та Ангеліна Паращина є учасницями Міжнародного проєкту «Молода україністика. Сучасні проблеми українознавчих досліджень» (Варшавський університет)
Електронна адреса кафедри:
tlcls.dep.philology@lnu.edu.ua
teorija.lnu@gmail.com